Dış Haberler

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Suriye’den İran postallarını çıkartacağız

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin “Suriye’den son İran postalı çıkana kadar” müttefikleriyle birlikte çalışacağını söyledi.

Pompeo, Mısır’ın başkenti Kahire’de Kahire’de Amerikan Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada eski Başkan Barack Obama’yı da, Orta Doğu’da radikal İslamcı örgütlerle yeterli düzeyde mücadele etmeyerek, bölgede kaos tohumları ekmekle suçladı.

Mike Pompeo, İran ve müttefikleri ülkeyi terk edene dek, Suriye lideri Beşar Esad’ın yönetimindeki bölgelere yeniden inşa yardımı yapılmaycağını belirtti.Trump’ın sürpriz açıklamasının ardından müttefiklerine güvence vermeye çalışan Pompeo “Amerika terörle savaş bitene kadar çekilmeyecek. IŞİD’ı, El Kaide’yi ve hem bizim hem de sizin güvenliğinizi tehdit eden diğer cihatçıları da yenene dek yanınızda, yorulmadan çalışacağız” dedi.

ABD’nin Orta Doğu’da bir “iyilik gücü” olduğunu savunan Pompeo, “Amerika’nın çekildiği her yere daha sonra kaos geliyor” diye konuştu.Pompeo, “İran’ın bu bölgedeki ve dünyadaki kötücül nüfuzunu ve hareketlerini durdurana kadar vazgeçmeyeceklerini” söylerken, Washington’ın İran’a yönelik ambargolarının tarihin en serti olduğunu vurguladı ve daha da sertleşeceğini belirtti.İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise Pompeo’nın konuşmasıyla alay etti ve ABD’nin müdahale ettiği her yerde daha sonra “kaos, baskı ve kızgınlığın” geldiğini vurguladı.Pompeo konuşmasını, Başkan Donald Trump’ın ABD askerlerinin Suriye’den çekileceğini söylediği açıklamasından 3 hafta sonra yaptı.Trump’ın açıklaması, ABD’nin müttefiklerini şoke etmiş ve Washington’da sert eleştirilerle karşılanmıştı.

Obama’ya sert eleştiri

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, konuşmasında eski Başkan Barack Obama’yı Orta Doğu’da radikal İslamcı örgütlerle yeterli düzeyde mücadele etmeyerek, bölgede kaos tohumları ekmekle eleştirdi. Pompeo, Obama’nın bölgeyi doğru okuyamadığını ve bu nedenle de yüzüstü bıraktığını söyledi.Obama, başkanlığının ilk yılında Orta Doğu ve İslam dünyasına yönelik yaklaşımını 2009 yılında yine Kahire’de yaptığı bir konuşmayla açıklamıştı.Pompeo konuşmasında Obama’nın ismini anmadı, ancak Kahire’de konuşma yapmış olan “bir başka Amerikalı” olarak bahsetti.ABD Dışişleri Bakanı Ortadoğu gezisi kapsamında Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne de gidecek.

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,0631
Amerikan Doları
5,826
Euro
6,6326
İngiliz Sterlini
7,432
BIST
95659
Altın
266,451
Son Güncelleme: 25.06.2019 09:41

Reklam