Avustralya, Video Haberler

Queensland’de selin bilançosu ağır: 500 ev sular altında, 20 bin ev daha risk altında

 

 

Queensland’da şiddetli yağışların yol açtığı sel büyük maddi hasara neden oldu.  Eyalette 500 evin sular altında kaldığı belirtildi. Eyalet Başbakanı Annastacia Palaszczuk, aşırı yağışların devam etmesi halinde 80
bin kişinin sel felaketinden etkileneceği belirtti.

Avustralya’nın Queensland eyaletinde şiddetli yağışlarının etkisiyle oluşan sel sebebiyle 500’ün üzerinde ev sular altında kaldı, binlerce eve de elektrik verilemiyor.Queensland Eyaletinde şiddetli yağışlarının etkisiyle oluşan sel sebebiyle 500’ün üzerinde ev sular altında kaldı, binlerce eve de elektrik verilemiyor. Avustralya’nın Queensland Eyalette bir haftadır süren şiddetli yağışlar, fırtına ve sele dönüştü. Eyalet Başbakanı Annastacia Palaszczuk, “Tarihte benzeri olmayan zamanlar yaşıyoruz ve yağışlar artarak sürüyor. Okulların bir süre daha kapalı kalması en iyisi” dedi.

Aşırı yağışların devam etmesi halinde 80 bin kişinin sel felaketinden etkileneceği belirtilirken, 10-20 bin arasında evin daha risk altında olduğuna dikkat çekildi. Avustralya’da yaklaşık bir haftadır devam eden şiddetli yağmurun yol açtığı sel felaketi eyalet genelinde birçok kişiyi evini terk etmeye zorladı. Queensland’ın kuzeyinde yer alan Townsville’de birçok evde elektrikler kesildi ve yağışların devam etmesi durumunda 20 bin evin sel altında kalma riskinin olduğu belirtiliyor. Avustralya Meteoroloji Bürosu bölgeye ilerleyen günlerde kasırga uyarısı yaptı.

EYALETTE 18 BİN KİŞİ ELEKTİRİKSİZ KALDI

Eyalette şiddetli yağışların yol açtığı sel hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Günlerdir süren sel felaketi nedeniyle 18 bin kişinin elektriksiz kaldığı belirtildi. Aşırı sıcakların ardından başlayan şiddetli yağışların yol açtığı sel nedeniyle yüzlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Selden en çok etkilenen Townsville kentinin Belediye Başkanı Jenny Hill, 7 gün içinde kentte bir yıllık yağış olduğunu ifade ederek, “Daha önce böyle hava muhalefeti görmemiştik” dedi.

 

 

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
3,8941
Amerikan Doları
0,59189
Euro
6,3635
İngiliz Sterlini
6,9408
BIST
96179
Altın
5,744
Son Güncelleme: 20.08.2019 11:50