Avustralya, Ekonomi

Merkez Bankası Başkanı ekonomiyle ilgili iyimser: Konut fiyatındaki düşüş, arz talep dengesinden kaynaklanıyor

 

Merkez Bankası (RBA) Başkanı Dr.Philip Lowe; “Şu anda şahit olduğumuz şey, yapısal faktörlerden kaynaklanan konut arz – talep değişikliğidir. Arz, daha hızlı büyüyen nüfus artışını yakalamaya çalıştı. Bu nedenle fiyatlar arttı. Yani arz talebi karşılar hale geldi ve artan fiyatlar tersine döndü. Bunda şaşıracak bir yön yok. ” dedi.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) Başkanı Dr.Philip Lowe, başta Sydney ve Melbourne’da ev fiyatlarının düşmesi nedeniyle, ülke ekonomisiyle ilgili  yoğunlaşan endişelerin gereksiz olduğunu söyledi. Philip Lowe, fiyatlardaki düşüşün emlak pazarının daha sürdürülebilir hale gelmesine ve daha fazla sayıda insanın ev satın alabilmesine yol açacağına işaret etti.Emlak sektöründeki hızlı düşüşün şaşırtıcı olduğunu ancak, ekonomiyi raydan çıkaracak bir sonuç doğurmayacağının altını çizen Lowe, konuyla ilgili Sydney’de Senato Komisyonun sorularını cevapladı. Philip Lowe, bu sonuçların ev fiyatlarının düşmesindeki olumlu sonuçlar doğuracağını olduğunu kaydetti.

KONUT FİYATINDAKİ DÜŞÜŞ ARZ TALEP DENGESİNDEN KAYNAKLANIYOR

Dr Lowe, emlak sektöründeki durumu tek başına değerlendirmemek gerektiğini, düşük faiz, işsizlik oranı ve hızlı nüfus artışı gibi olumlu unsurlar da göz önünde tutulması gerektiğine dikkat çekti.Konut fazlalığının olduğuna inanmadığını belirten Dr. Lowe şunları söyledi; “Şu anda şahit olduğumuz şey, yapısal faktörlerden kaynaklanan konut arz – talep değişikliğidir. Arz, daha hızlı büyüyen nüfus artışını yakalamaya çalıştı. Bu nedenle fiyatlar arttı. Şu anda arz talebi karşılar hale geldi ve artan fiyatlar tersine döndü. Bunda şaşıracak bir yön yok. Emlak pazarında şu anda bir arz talep dengesizliği görmüyorum” dedi.sbs

 

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,9095
Amerikan Doları
0,76158
Euro
7,9508
İngiliz Sterlini
8,7839
BIST
118485
Altın
7,018
Son Güncelleme: 07.07.2020 00:49