Ekonomi

Dünyanın en zengini Amazon’un kurucusu Bezos, en fazla milyarder ABD ve Çin’de

Forbes Dergisi’nin araştırmasına göre dünyanın en zengin ismi, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos oldu. Onu Bill Gates izlerken, en genç milyarder ise, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’i tahtından eden, 21 yaşındaki Kylie Jenner.

Amerikan Forbes Dergisi, dünyanın en zengin insanları 2019 araştırma sonuçlarını yayınladı. Buna göre, on line satış platformu Amazon’un kurucusu Jeff Bezos 131 milyar dolar servetiyle liste başı olmaya devam ediyor.Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in serveti ise son bir yılda 8,7 milyar dolar azaldı. Facebook, geçen yıl mahremiyet skandalları ile çalkantı yaşarken, Zuckerberg’in hisseleri bir ara üçte bir oranında değer kaybetmişti.

2019 milyarderler listesindeki toplam servet miktarı da 9,1 trilyon dolardan 8,7 trilyona geriledi.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ise 2018’deki servetine 19 milyar dolar daha ekleyerek 131 milyar dolar ile liste başındaki yerini korudu.

Facebook’un kurucusu Marck Zuckerberg’in serveti geçen yıl 8,7 milyar dolar eridi.

İkinci sırada yer alan Microsoft’un sahibi Bill Gates’in serveti ise 6,5 milyar dolar arttı ve 96,5 milyar dolara yükseldi.

Forbes listesi ayrıca geçen yıl 2 bin 208 olan milyarder sayısının bu yıl 2 bin 153’e düştüğünü gösteriyor. Bunların 994’ünün serveti geçen yıla kıyasla azalırken, milyarderler listesindeki ortalama servet 4 milyar doları buluyor.

Listede 252 milyarder kadın bulunuyor. Bunların başında 9,4 milyar dolar ile Çinli gayrimenkul zengini Wu Yajun geliyor.

ABD ise 607 kişiyle en fazla milyardere sahip ülke. Onu 324 kişiyle Çin izliyor.

Ancak Çin, aynı zamanda en büyük değişimin yaşandığı ülke olarak görülüyor. Geçen yılki listeden 102 kişi düşerken, bu yılki listeye 44 yeni isim eklendi.

Çinli Wu Yajun, Forbes listesindeki en zengin kadın olarak dikkat çekti.

Euro’nun zayıflığı Avrupalı milyarderlerin konumunu da zayıflatmış görülüyor. Listenin ilk 20’sinde Avrupa’dan sadece iki kişi bulunuyor.
Geçen yılki listeden düşen 247 kişi arasında, Dolce & Gabbana’nın iki kurucusu da yer alıyor.

Türkiye’den ise Forbes’un zenginler listesinde ilk 500’e giren olmadı.
Forbes dergisinin hazırladığı milyarderler listesine göre, Kardashian ailesinin en genç üyesi Kylie Jenner dünyanın en genç milyarderi oldu.
21 yaşındaki Kylie Jenner, servetini kurucusu olduğu kozmetik markasına borçlu.

Ünlü isim bu ünvanla 23 yaşında dolar milyarderi olan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’i tahtından etti.

Kylie Jenner’ın kendi ismini taşıyan kozmetik markasının geçen yıl 360 milyon dolar satış gerçekleştirdiği tahmin ediliyor.

GÖZDEN KAÇMASIN

Kylie Jenner, 21 yaşında dünyadaki en genç dolar milyarderi oldu.

Yeni zenginleri, teknoloji ve yazılım sektörü belirliyor

Forbes Dergisi’nin bu yıl ki “zenginler listesine” bakıldığında, teknoloji, on line satış, sosyal medya ve elbette yazılım sektörlerinin, küresel ekonomide ne kadar önemli hale geldiği bir kez daha ortaya çıkıyor.

Teknolojinin sunduğu imkanları iyi kullanıp, dünyadaki değişim ve trendleri çok iyi izleyerek yatırımlarını buna göre yapan yeni girişimciler, köklü firmaları tahtından edebiliyor. Mesela dünyanın en zengin 10 isminden 5’i, teknoloji, on line satış ve yazılım sektörlerinden.

Amazon, Google, Facebook, Microsoft gibi şirketler artık sadece bilginin değil, servetin de yönetildiği merkezler haline geldi. Bu şirketler aynı zamanda, teknoloji ve yeni trendlerle ilişkisini iyi kurabilen ve yatırımlarını buna göre yapabilen şirketlerin, geleceği belirleyeceğinin de en güzel kanıtı.

Bu yıl Forbes listesinin en genç ismi Kylie Jenner, kozmetik firması sahibi olsa da, aslında bu başarısını sosyal medyayı çok iyi kullanmasına borçlu. Jenner, bir sosyal medya fenomeni olan ve Instagramda 128 milyon takipçiye sahip. Satışlarını internet üzerinden yapan ve bu yüzden masrafı minimum düzeyde tutan Jenner, 2015 yılında kurduğu firmasıyla 4 yılda Forbes zenginleri arasına girmeyi başardı.

Tam da bu noktadan bakıldığında, küresel zenginlikle, Türkiye’deki zenginler arasındaki fark ortaya çıkıyor. Ülkemizde henüz yeni teknolojilere, yazılım sektörüne yatırım yaparak, Forbes listesine giren isim yok. Aynı şekilde sosyal medya üzerinden çıkan ve Forbes listelerine girebilecek kadar büyüyen girişimcilik hikayelerimiz de yok henüz.

Türkiye’nin ihracatında yüksek ve ileri teknolojili ürünlerin payının hala yüzde 3’lerde kalması, bizim açımızdan durumun vehametini ortaya koymaya yetiyor zaten…

NOT DEFTERİ

Yeni yetmeler, dev şirketleri nasıl korkutuyor?

Yeni yetme diye tanımlayabileceğimiz, “teknoloji ve yazılım” şirketlerinin, yılların devlerine nasıl kafa tutup, onları nasıl korkuttuklarının son örneğini otomotiv sektöründe gördük.

Alman otomotiv üreticileri Daimler (Mercedes) ve BMW’den yapılan ortak açıklamada, sürücü destek sistemleri, otoyollarda otomatik sürüş ve otomobillerin park etme özellikleri için yeni nesil teknolojilerin geliştirilmesine yönelik uzun dönemli iş birliği anlaşması imzalandığı duyuruldu.

Açıklamaya göre, iki şirket, gelecekte hareketlilikte kilit rol oynayacak teknolojileri geliştirmek için birlikte çalışacak ve beş yıl içinde otomobiller için bu ileri seviyede teknolojileri üretmeyi hedefleyecek.

Almanya merkezli ve lüks araç pazarında dünya ölçeğinde en güçlü rakip olan iki şirket, söz konusu teknolojileri geliştirmek için oluşacak maliyetleri de paylaşacak ve aynı zamanda Google gibi rakiplerine karşı daha hızlı hareket edecek.

Dünyanın en yüksek cari fazla veren ülkesi olan Almanya, 2018’de yaklaşık 230 milyar euroluk otomobil ve otomobil yedek parçaları ihraç etmişti.

Almanya, İkinci Dünya Savaşı sonrasında otomobil endüstrisine yaptığı yatırımlar ve yüksek Ar-Ge harcamaları ile Avrupa’daki otomotiv üretiminin lideri ve dünyanın en büyük ihracatçısı oldu. Fakat ülkenin son zamanlarda elektrikli ve otonom (sürücüsüz) otomobiller konusunda geride kalması, Alman kamuoyunda eleştirilere neden oluyordu.

Daimler ve BMW işte bu eleştirilerin sonucu, Google ve Tesla gibi firmalara rakip olabilmek için güçlerini birleştirme kararı aldı.

Görüldüğü gibi, internet çağının en gösterişli ürünlerinden Google, yılda 230 milyar euro ihracat yapabilen, dev bir ağır sanayi endüstrisine korku salabiliyor.

Yeni ekonomi işte böyle bir olgu.

EKONOMİ SÖZLÜĞÜ

Politika Faizi nedir?

Merkez Bankası’nın, bir hafta vadeli repo ihale işlemlerinde uyguladığı faiz oranıdır.

Merkez Bankası, bankaların ihtiyacı olan likiditeyi sağlamak ve fazla likiditeyi çekmek için politika faizini kullanılır.

Türkiye’deki güncel politika faiz oranı yüzde 24’tür.

RAKAMLARIN DİLİ

Kadınlar erkeklerden 5,5 yıl daha uzun yaşıyor

Türkiye İstatistik Kurumu araştırmasına göre;

Türkiye’de erkekler ortalama 75,3 yıl; kadınlar ise 80,8 yıl yaşıyor.

Buna karşılık erkeklerin istihdama katılım oranı yüzde 65,6 iken kadınların sadece yüzde 28,9 olarak gerçekleşti.

Evlilik yaşına bakıldığında ise kadınlar ortalama 24,8 yaşında evlenirken; erkekler 27,8 yaşında evleniyor.

Türkiye’de erkeklerin yüzde 79,2’si internet kullanırken, bu oran kadınlarda yüzde 64,7 olarak kayıtlara girdi.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,659
Amerikan Doları
0,74186
Euro
7,7528
İngiliz Sterlini
8,6237
BIST
105520
Altın
6,978
Son Güncelleme: 31.05.2020 22:41