Ekonomi

Güney Kore, Hyundai otomobilleri Almatı’da üretecek

Kazakistan’ın Almatı şehrinde Hyundai markalı otomobiller üretilecek. Yeni üretim tesisinin inşaat temelini Kazakistan Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanı Roman Sklyar ve Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanı, Song Yun Mo attı.

Tesis, Kazakistan Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanlığı desteğiyle Almatı şehrinin sanayi bölgesinde Astana Motors tarafından inşa edilecek. Roman Sklyar, tesisin inşası, ülkenin mühendislik endüstrisinin gelişiminde stratejik olarak önemli bir adım olduğunu belirterek: “Yeni tesis 700’den fazla kişiye istihdam sağlayacak ve bu işletmenin ürünleri hem iç piyasaya hem de üçüncü ülkelere ihracat için gönderilecek” dedi.

Fabrika ilk etaptaki kapasitesi 30 bin araba olacağını, ikinci etapta ise yıllık 45 bin arabaya kadar çıkarılacağı belirtildi. Projeye yapılan toplam yatırım 25 milyar tenge olurken, üretilen araçlar Kazakistan pazarını yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı Hyundai otomobilleriyle doyuracak, aynı zamanda BDT ülkelerine ihraç edilecek. Tesis kaynak, boya, montaj, plastik panel üretimi ve kalite kontrol bölümlerini içerirken, aynı zamanda şirket, Güney Kore ve Japonya’da üretilen en son teknolojik ekipmanlarla donatılacak ve burada tüm Hyundai markasının montajı bu tesiste birleştirilecek. Foto: Akorda.kz

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,089
Amerikan Doları
0,62637
Euro
6,6108
İngiliz Sterlini
7,7735
BIST
122891
Altın
5,954
Son Güncelleme: 21.01.2020 12:22