Video Haberler

Cezaevi yönetimi, “Ölüyorum!” diyen Özcengiz’in feryadına sessiz kalmış

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve Çorum Cezaevi’nde tutukluyken tek kişilik hücrede kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden öğretmen Muzaffer Özcengiz’le ilgili önemli detaylar ortaya çıktı.

14 aydır tek kişilik hücrede tutulan Özcengiz’in kalp, şeker, tiroit, baş, boyun fıtığı, işitme kaybı gibi hastalıkları olduğu, birçok ilaç kullandığı belirtilirken, koğuşa çıkmak için yazdığı dilekçelerin ise dikkate alınmadığı öğrenildi.

HDP Kocaeli Milletvekili ve insan hakları aktivisti Ömer Faruk Gergerlioğlu, Özcengiz’in ölümüyle ilgili ihmaller zincirini Ahwal News’e anlattı. Konuşa Konuşa programında Gülten Sarı’nın konuğu olan Gergerlioğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“58 yaşında KHK’lı din dersi öğretmeni. 22 aydır cezaevinde. 14 ayı tek kişilik hücrede geçiyor. Ailesi ve avukatı ile görüştüm. Defalarca başvuru yapıyor hastalığı var çok sayıda. Kalp, şeker, tiroit, baş, boyun fıtığı, işitme kaybı gibi. Birçok ilaç kullanıyor.

Adalet Bakanlığı’ndan gelen emirle…

Günlük ihtiyaçlarını karşılamakta bile zorlanıyormuş. Adalet Bakanlığı’ndan gelen emirle tek kişilik hücreye konulmuş.Özcengiz aylardır koğuşa çıkmak için müracaatlarda bulunmuş, dilekçe vermiş. Sağlık durumunu anlatmış ve hukuken bunun yanlış olduğunu anlatmış. Üç ayda bir kontrole gelmek üzere tek kişilik hücrede kalmasına engel yok denilmiş.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,0838
Amerikan Doları
0,67262
Euro
7,367
İngiliz Sterlini
8,2623
BIST
88125
Altın
6,612
Son Güncelleme: 29.03.2020 14:11