Manşet, Politika

HDP’li vekiller Meclis Başkanı’nın kapısında oturma eylemine başladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle 174 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in eylemi ile cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine dikkat çekmek için Meclis’te oturma eylemi başlattı.

HDP’li milletvekilleri, grup toplantısının ardından, üzerinde ‘Leyla Güven yaşasın’ yazan önlükleri giyerek, saat 14.15’te Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un makamının olduğu TBMM 1 Nolu kapı önünde oturma eylemine başladı.Burada basın mensuplarına açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in 6 aydır açlık grevinde olmasına rağmen Meclis’in bu konuyu gündemine almadığına dikkat çekti.Kurtulan, “Leyla Güven yasal bir hakkın kullanımının peşinde. Sayın Öcalan üzerindeki tecritin kaldırılması gerektiğine, tecritin ülkemiz barışı, adaleti önünde büyük engel olduğuna vurgu yaparak bu ihlalin sona ermesini talep ediyor” dedi. Güven’in yanı sıra 98 cezaevinde 3 bin civarında tutuklunun da açlık grevinde olduğunu hatırlatan Kurtulan, 15 tutuklunun ise eylemini ölüm orucuna çevirdiğini belirtti.

‘MECLİS VE ADALET BAKANLIĞI ADIM ATSIN’

Ölümler olmasını istemediklerini dile getiren Kurtulan, kamuoyunun duyarlı olmasını istedi. Kurtulan, Meclis ve Adalet Bakanlığı’na da adım atmaları çağrısı yaptı.Gazetecilerin TBMM Başkanı’ndan randevu alınıp alınmadığı sorusuna ise Kurtulan, “Şu an yok, zaten çok çağrımız oldu. Herkes haberdar” dedi, herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğine işaret etti.HDP milletvekillerinin oturma eylemi saat 18.00’a kadar sürecek. HDP Grup Başkanvekilleri Fatma Kurtulan ve Saruhan Oluç, vekiller eylemi sürdürürken Genel Kurul’a giderek, eylem nedeniyle oturuma katılmayacaklarını bildirecek.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,139
Amerikan Doları
0,67858
Euro
7,4519
İngiliz Sterlini
8,4588
BIST
89553
Altın
6,888
Son Güncelleme: 05.04.2020 06:40