Gündem

İnşaatta çalışırken vefat eden KHK’lı Kazım öğretmene İstinaf’tan beraat çıktı

KHK ile öğretmenlikten ihraç edilen ve üç ay önce inşaatta çalışırken düşüp hayatını kaybeden Kazım Kurnaz (35), hakkında açılan ‘terör örgütüne üye olmak’ davasından beraat etti. İstinaf Mahkemesi’nin verdiği kararda, “Somut ve inandırıcı bir vicdani kanaate ulaşılamadığı için beraatine karar verilmiştir” denildi.

Samsun’un Vezirköprü ilçesinden ikamet eden coğrafya öğretmeni Kurnaz, 15 Temmuz’dan sonra başlatılan ‘cadı avı’ kapsamında KHK ile açığa alınmıştı. İşsiz kalan Kurnaz, Düzce’de inşaat işlerinde çalışmaya başlamıştı. 1 Şubat 2019’da da asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybetmişti.

Kurnaz hakkında aynı zamanda Bank Asya’daki hesabı ve Aktif Sen üyeliğinden dolayı ‘terör örgütü üyesi olmak’ suçlamasıyla dava açılmış ve hapis cezası verilmişti. Yerel mahkemenin kararını görüşen İstinaf Mahkemesi, Kurnaz’a verilen hapis cezasını bozarak beraatine hükmetti.

(Fotoğraf: Medyabold)

Medyabold’da yayınlanan kararın ilgili bölümünde şöyle deniyor:

“Sanıklar Abdullah Kesmen, Hasan Yamanoğlu, Kazım Kurnaz, Mevlüt Yaşar yönünden yapılan inceleme neticesinde: Her ne kadar İlk Derece Mahkemesince adı geçen sanıkların FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme suçunu işlediğinden bahisle cezalandırılmalarına karar verilmiş ise de; sanıkların Asya Katılım Bankasında açılmış hesaplarına ait hesap hareketleri incelendiğinde; sanıkların işlemlerinin rutin bankacılık işlemleri olduğu; sanıkların örgütün sözde liderinin talimatıyla hareket ettiklerine dair mahkumiyetlerine yeterli delilin bulunmadığı, sanıkların örgüt ile irtibatlı ve iltisaklı dernek ve sendikaya üye olmalarının tek başına örgüte üye olma ya da üye olmamakla birlikte yardım etme suçu için yeterli değil olmayacağından, sanıklar Abdullah Kesmen, Hasan Yamanoğlu, Kazım Kurnaz, Mevlüt Yaşar’ın üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair mahkumiyetlerine yeterli, her türlü şüpheden arınmış, somut ve inandırıcı tam bir vicdani kaanate ulaşılamadığı, bu nedenle ‘şüpheden sanık yararlanır’ evrensel ilkesi gereğince sanıklar Abdullah Kesmen, Hasan Yamanoğlu, Kazım Kurnaz, Mevlüt Yaşar’ın atılı suçtan ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesi gerektiği anlaşılmakta…”

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,139
Amerikan Doları
0,67858
Euro
7,4519
İngiliz Sterlini
8,4588
BIST
89553
Altın
6,888
Son Güncelleme: 05.04.2020 08:11