Avustralya

AVUSTRALYALILAR BU HAFTA SONA SANDIK BAŞINA GİDİYOR

Avustralya Halkı, ülkeyi yönetecek 46’ıncı hükümeti belirlemek üzere 18 Mayıs’ta sandık başına gidiyor. Üç yılda bir yapılan bu seçimde, 16 milyon 424 bin 248 seçmen, ülkeyi yönetecek hükümeti belirlemek üzere bu Cumartesi oy kullanacak.

Sandığa günler kala gerek iktidardaki Liberal Koalisyon Hükümeti, gerekse Ana Muhalefet İşçi Partisi’nin ortak hedefi, genç seçmenin ve göçmenlerin desteğini almak.

LİBERALLER: EV PEŞİNATLARI YÜZDE 5’E İNECEK

Federal Başbakan Scot Morrison, sandığa günler kala, seçim kampanyasını Melbourne’dan başlattı. Hali hazırda satın alınan emlak değerinin yüzde 20’lik kısmının peşin olarak ödendiğini, yeni plana göre bu rakamın yüzde 5 olacağına dikkat çeken Morrison, aradaki farkın ise devlet tarafından karşılandığına dikkat çekti.

İŞÇİ PARTİ: UZUN SÜRELİ BEVEYN VİZESİ GETİRELECEK

Öte yandan Ana Muhalefet İşçi Partisi Lideri Bill Shorten ise; iktidara gelmeleri halinde, ‘Uzun süreli ebeveyn vizesi’ getirmeyi planladıklarını belirtti. Shorten, Abaşka ülkelerin vatandaşı anne ve babalarına vizeyi kolaylaştıracaklarını söyleyerek; “Birçok kişi anne baba ailesiyle bir araya gelmek istiyor, fakat Avustralya’ya turist olarak gelmek zorunda kalıyorlar.” dedi. Shonten ayrıca, vize ücretlerinin yüksel olduğunu belirterek; “ 3 yıllık vize ücreti 5 bin dolardan 1250 dolara, 5 yıllık vize ücreti 10 bin dolardan 2500 dolara indirilecek” diye konuştu.

150 SANDALYELİ PARLAMENTO BELİRLENECEK

Üç yıl önce yapılan genel seçimlere dönemin Başbakanı Malcolm Turnbull yönetiminde giren Liberal-Ulusal Parti koalisyon hükümeti, 150 sandalyeli parlamentoda 76 milletvekili çıkarmıştı. Ancak eski Başbakan Turnbull ile görüş ayrılığına düşen Milletvekilleri, parti içinde yapılan liderlik oylamasında dönemin Hazine Bakanı Scott Morrison’u Başbakan olarak seçmişti. Turnbull ise; aktif siyaseti bırakarak, milletvekilliğinden istifa etmişti.  ZAMAN-Avustralya

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,659
Amerikan Doları
0,74186
Euro
7,7528
İngiliz Sterlini
8,6237
BIST
105520
Altın
6,978
Son Güncelleme: 30.05.2020 09:10