Avustralya

Senatör Anning’dan bir çirkin paylaşım daha: Müslüman bir komşu istiyorsanız, sadece İşçi Partisi’ne oy verin

 

Avustralya’da Müsülman kartıştlığı ve ırkçı sözleriyle öne çıkan Avustralya’nın Queensland Senatörü Fraser Anning’den bir nefret suçu daha.

Yeni Zelanda’daki cami saldırısı sırasında  Müslümanlara yönelik ifadeleriyle, uzun süre dünyü kamuoyunu meşgul eden ve  gündeme gelen Queensland Senatörü Anning’in, Facebook’unda nefret dolu paylaşımıyla, bir kez daha tepki topladı. Anning, skandal paylaşımında, kızı kayb olan acılı bir Müslüman ailenin fotoğrafını siyasete alet eden Anning; “Müslüman bir komşu istiyorsanız, sadece İşçi Partisi’ne oy verin” fotoğraflı paylaşımı tepki topladı. Senatör Anning, yorumu kınayan ve tepki göseten binlerce mesajın üzerine, sözkonusu paylamışımı facebook’undan kaldırmak zorunda kaldı.

Rahma went missing from her home in Sydney's south-west on November 10, 2005

Rahma, 10 Kasım 2005’te Sydney’in güneybatısındaki evinden kayboldu ve asla bulunamadı.

KAYBOLAN RAİMA’DAN YILLARDI HABER ALINAMIYOR

Öte yandan bu Cumartesi günü Genel Seçime gidecek olan Avustralyalıların, sandık öncesi, birkaç yıldan beri kayb olan ve hala bulunamayan kızıları için toplumdan yardım isteyen Müslüman ailenin toplu fotoğrafının politikaya alet edilmesini kabul edilebilir olmadığı belirtiler. Paylaşıma tepki gösterenler; “Fraser Anning bu ailenin acısını sömürüyor ve onların travmasını politik çıkarı için kullanıyor. Bu korkunç. Lütfen bu paylaşımı şikâyet edin” diyerek, tepki gösterdiler. Anning önceki gün el- Dennaoui ailesinin 2010 yılında çekilen bir fotoğrafını kullanarak;   2005’te Sydney’in güneybatısındaki evinden kaybolan ve bir daha izine rastlanmayan 19 aylık Rahma için halktan yardım istiyen Müsülaman ailenin fotoğrafını paylaştı.

55 YIL ÖNCEKİ IRKÇI İFADE GİBİ

Bu arada Senatör Anning’in paylaşımı, bundan yıllar önce  İngiltere’nin Birmingham şehrinde benzer bir paylaşımı yapan Milletvekili Peter Griffiths’i akla getirdi.  Peter Griffiths,  bundan 55 yıl önce (1964) seçim arifesinde şu ifadeyi kullanmıştı; “If you want a nigger for a neighbour, vote Labour-Komşu olarak bir zenci istiyorsanız, İşçi Partisi’ne oy verin”.

SENATÖR ANNİNG, IRKÇI SÖYLEMİ NEDENİYLE YUMURTALI SALDIRIYA UĞRAMIŞTI:

Öte yandan Yeni Zelanda’da 2 camiye yönelik düzenlenen silahlı saldırı sonrası Avustralyalı Senatör Fraser Anning Yeni Zelanda’nın göçmen politikasını eleştirmiş; Avusturalya Başbakanı Scott Morrison, sosyal medya hesabından Senatöre tepki göstermişti.Anning’in, sözkonusu paylaşımı şöyle, “Toplumumuz içinde gerçekleştirilen her türlü şiddet eylemine karşıyım ve saldırganları kesinlikle kınıyorum, fakat but tür bir saldırının savunulacak bir yanı olmasa da bugün gerçekleştirilen saldırı toplum içinde hem Avusturalya’da hem Yeni Zelanda’da artan Müslüman nüfusuna karşı büyüyen korkunun bir göstergesidir.hlara yönelik yasalar ve aşırı milliyetçilik ile bağdaştıracaktır. Ancak, bu klişeleşmiş bir saçmalık. Bugün Yeni Zelanda sokaklarında yaşanan vahşetin nedeni radikal dincilere Yeni Zelanda’ya gelme izni veren ‘göçmen program’ıdır.” ifadelerini kullanmış; Avusturalya Başbakanı Scott Morrison sosyal medya hesabından Senatöre tepki göstererek, Senatörün yaptığı yorumları ‘iğrenç’ bulduğunu ve bu tarz görüşlerin ne Avusturalya’da ne de Avusturalya Parlamentosu’nda bir yeri olmadığını açıklamıştı.Bu arada İslam düşmanı ırkçı sözleriyle tepki çeken Fraser Anning, dün gazetecilere açıklama yaptığı sırada bir gencin yumurtalı protestosuna uğramış ve dünya kamuoyunda geniş yankı uyandırmıştı. ZAMAN-Avustralya

The caption he assigned to the image read: 'If you want a Muslim for a neighbour, just vote Labor'

 

 

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,76
Amerikan Doları
0,74143
Euro
7,7373
İngiliz Sterlini
8,6498
BIST
109111
Altın
6,897
Son Güncelleme: 04.06.2020 01:41