Amerika

16 Milyon seçmen oy kullanacak: Avustralya bugün, 46’ncı Parlamento üyesini  seçecek

Avustralya’da Federal seçimler için, halk sabahtan itibaren sandık başına gitmeye başladı. 5 haftalık seçim kampanyasının ardından, Avustralya’nın 46’ncı Parlamentosu’nun üyeleri bugün seçilerek, belirlenecek.

11 Nisan’da erken seçim kararının açıklandığı Avustralya’da, yaklaşık 16 milyon seçmen, hükümeti belirlemek üzere bugün sabahın ilk saatlerinden itibaren sandık başına gitmeye başladı.Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerinin belirleneceği seçimlerin, iki dönem olan 6 yıldan beri iktidarda bulunan Liberal-Ulusal Parti Koalisyon hükümetinin değişeceği tahmin ediliyor. Bu seçimde ülke halk, 150 sandalyeli Parlamento (Temsilciler Meclisi) ile 76 sandalyeli Senato üyelerini belirleyecek.

BAŞBAKAN TASMANYA’DA, MUHALEFET LİREDİ MELBOURNE’DE

Federal Başbakan Scott Morrison, eşi Jenny ile Sydney’deki seçim bölgesinde seçime giderken,  Ana Muhalefet Partisi Lideri Bill Shorten ise ülkenin ikinci büyük şehri Molbourne’de eşiyle birlikte oyun kullandı. Yeşillerin Lideri Richard Di Natale de Molbuorunda oy kullandı.

 

5 HAFTALIK SEÇİM KAMPANYASINDAN SONRA SANDIĞA

Başbakan Scott Morrison yönetimindeki iktidar kanadı ve Bill Shorten liderliğindeki İşçi Partisi, seçim tarihinin açıklanmasının arasından geçen beş haftalık seçim kampanyasını tamamladı.Liberal İktidar seçim kampanyasında ekonomi, daha fazla göç alınmaması, sınır güvenliği gibi konuları öne çıkartırken, muhalefet ise; iklim değişikliği, düşük ücretler, sosyal yardımlar ve sağlık hizmetlerindeki gecikmeleri gündeme taşıdı. Ana Muhalefet Lideri Bill Shorten, Melbourne’de sabahın erken saatlerinde yaklaşık, 6 kilometrelik koşu ve sabah sporundan sonra, kendi seçim bölgesinde sandığa gitti.

SEÇİM AZ FARKLA KAZANILACAK

Seçim sonuçlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Başbakan Scott Morrison, Liberal Parti’nin muhalefetle aradaki oy farkını kapattığını belirterek, seçimin az farkla sonuçlanacağına işaret etti.Görevi aldıktan bu yana azınlık hükümeti yürüten Morrison’ın görevde kalabilmek için net iki sandalye kazanması gerekiyor. Ana Muhalefet İşçi Partisi Genel Başkanı Bill Shorten ise, partisinin iktidar olacağına amin olduğunu söyledi. Shorten; “İşçi Partisi’nin kazanacağına eminim. Çünkü gerçek değişim için ve kaosu dirdirmak için önemli bir planımız var.” diye konuştu.

OY KULLANMA ZORUNLU: KULLANMAYAN PARA CEZASINI VERİR

Avustralya’da oy vermek zorunlu, oy kullanmayanlar 55 dolar para cezasını veriyor.Her eyalette, oy verme işlemleri sabah 8.00’de başldı. Her seçim bölgesinde sandıklar okullarda, kütüphanelerde, kiliselerde ve toplum merkezlerinde kuruldu. Vatandaşlar kendine en yakın bölgede oyunu kullanabiliyor.Oy verme işlemi her eyaletin yerel saatiyle akşam 6.00’da sona erecek.

ANKETLERDE ANA MUHALEFET İŞÇİ PARTESİ ÖNDE

Öte yandan federal seçimle ilgili yapılan son ankette, anketler İşçi Partisi için az farkla iktidar olacağı yönünde. Böylece Avustralya’nın 6 yılda 6’ncı başbakan görmesi tahmin ediliyor. Anketler şirketlerine göre; İşçi Partisi’nin 151 koltuklu parlamentoda 81 vekil alacağı yönünde.Son Newspoll anketine göre, İşçi Partisi yüzde 51,5 oy alırken Koalisyon yüzde 48,5’ta kalıyor; Ipsos’a kamuoyu şirketinin sonuçlarında ise İşçi Partisi yüzde 51 ile Koalisyon ’un yüzde 49 oyuna karşı önde görünüyor.Bu arada oylardaki en büyük kaymaların Victoria ve Batı Avustralya’da yaşanması bekleniyor.

SEÇİM GÜNÜ BAŞKA BELDEDEYSENİZ, OYUNUZU KULLANABİLİRSİNİZ

Avustralya Seçim Komisyonu AEC sitesinde seçim bölgelerindeki adayların isim listelerini ve oy kullanma işlemiyle ilgili yerel ve etnik gazeteler ile internet sitelerinde ilan etti. Seçim günü bir başka seçim beldesinde veya kayıtlı olmadığını her hangi bir bölgedeyseniz, ehliyetinizle yine de oy kullanmanız mümkün, bunu ancak belirli bir oy verme yerinde mümkün. Bütün eyaletler arası seçim merkezleri yerel saatle sabah 8.00-akşam 6.00 arası açık olacak.Bir seçim merkezinden 8 kilometre uzakta yaşıyorsanız ya da işten ayrılamıyorsanız, ciddi şekilde hastaysanız ya da böyle birisine bakıyorsanız, hapisteyseniz ya da seçim günü seyahat ediyorsanız, şahsen ya da postayla erken oy kullanma hakkına sahipsiniz. ZAMAN-Avustralya

 

 

 

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,659
Amerikan Doları
0,74186
Euro
7,7528
İngiliz Sterlini
8,6237
BIST
105520
Altın
6,978
Son Güncelleme: 31.05.2020 21:56