Gündem

Şehit ağabeyi Yarbay Alkan’ın, TSK’dan atılma talimatı AKP’den

Tanıklar süğreci anlattı: ‘Jandarma Genel Komutanı Yaşar Güler, ‘Genelkurmay’da gizli tanık ifadeleri var’ dedi… ‘Bakanlık ihraç edilmesini istiyor’ denildi. Güler araya girip, ‘Başka bilgiler de var’ gibi bir şeyler söyledikten sonra, ‘Konuyu kapatıyoruz. İhraç ediyoruz’ dedi.

2015 yılında Şırnak’ta şehit düşen Jandarma Yüzbaşı Ali Alkan’ın ağabeyi Yarbay Mehmet Alkan hakkında TSK’dan ihracı ile ilgili davada tanık emekli Jandarma Kurmay Albay Güven Şağban, ihraç kararını bakanlığın talebiyle  dönemin Jandarma Genel Komutanı Yaşar Güler’in verdiğini söyledi.Odatv’de yer alan habere göre Emekli Jandarma Kurmay Albay Güven Şağban, “Alkan’la ilgili dişe dokunur hiçbir bilgi, belge getirmedi. Kardeşi şehit olunca, bazı açıklamaları olmuştu. İhracı gündeme geldi. ‘Bu bilgilerde ihraç yaparsak, Jandarma’da personel kalmaz’ dedim.  İhraç düşünceniz varsa, söyleyelim emekli olsun’ dedim. Mesela 2 yıl önce gazi olmuş, halen hastanede yatan askerlerin bilgisi geliyordu, ByLock çıkmış. Şimdi ihraç mı edeceğiz? Mesela bunları da emekli ediyorduk. Jandarma Genel Komutanı Yaşar Güler, ‘Tamam. Haber verin, emeklilik dilekçesi bir sonraki toplantıya kadar gelsin’ dedi. Yaklaşık 2 hafta sonraki toplantıya Yaşar Güler ve Ata Kalkan beraber geldi. Kalkan, ‘Bakanlık ihraç edilmesini istiyor’ dedi. Hukuka uygun olmayacağını hatırlattık. Güler araya girip, ‘Başka bilgiler de var’ gibi bir şeyler söyledikten sonra, ‘Konuyu kapatıyoruz. İhraç ediyoruz’ dedi.” ifadelerini kullandı.Mahkeme Başkanı Murat Viran’ın, “Mehmet Alkan’ın F..Ö üyeliği hakkında bilginiz var mı?” sorusuna Şağban, “Bilgi sahibi değilim. İhraç edilmesinin de  MİT TIR’ları olayı, Rus Büyükelçinin öldürülmesi gibi bir F..Ö operasyonu olduğunu düşünüyorum. Hedefin de Mehmet Alkan değil, hükümet olduğu kanaatindeyim” cevabını verdi.

İkinci tanık emekli Jandarma Kurmay Albay Aziz Yılmaz ise Mehmet Alkan hakkında sadece kardeşinin cenazesindeki konuşmalarıyla ilgili dosyanın geldiğini bildirdi. Yılmaz, “Jandarma Genel Komutanı Yaşar Güler, ‘Genelkurmay’da gizli tanık ifadeleri var’ dedi. Herhangi bir açıklama yapmadı ve ‘Karar verilmiştir. Konu kapandı’ dedi.”

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
3,969
Amerikan Doları
0,59607
Euro
6,3825
İngiliz Sterlini
7,452
BIST
104360
Altın
5,797
Son Güncelleme: 13.11.2019 07:51