Ailem, Gündem, Manşet

Kanada’dan, Yunanistan’daki mülteciler için kampanya

Kampanya’ya kapı kapı dolaşıp çikolata satan çocuklar da destek veriyor. Amaç Yunanistan’da sıkışıp kalan mültecilere nefes aldırmak.

Kanada’da 12 yıl önce kurulan Intercultural Dialogue Institute (IDI)’nin Calgary şubesi, Yunanistan’daki mülteciler için bir yardım kampanyası başlattı. Online bilet satarak toplanan yardım miktarı, gerçekleştirilecek organizasyonla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

IDI Calgary Şubesi Başkanı Taner Koçyiğit, “Kampanyaya birçok Kanadalı da destek veriyor. Kanadalı dostlarımızı da hem bilgilendirmek hem de yardımları sahipleriyle buluşturmak amacıyla bir kahvaltı düzenledik” dedi.

KANADALI ÇİFT: ELİMİZDEN GELENİ YAPMAK İSTİYORUZ

Sosyal medyada yayınladıkları video ile herkesi desteğe çağıran Sidney-Cliff Courtice çifti, mesajlarında mültecilerin güvenli bir şekilde yeni evlerine geçmeleri için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını, bu nedenle herkesi IDI’nin bağış toplama kampanyasına destek olmaya davet ettiklerini söyledi. Uzun yıllardır Calgary’de yaşayan kariyer uzmanı ve mühendis olan çift, mülteciler için üzüldüklerini de ifade etti.

Calgary Üniversitesinden Dinler Tarihi Profesörü Prof. Wes Thiessen de kampanyanın destekçileri arasında bulunuyor.

KAPI KAPI DOLAŞIP ÇİKOLATA SATAN ÇOCUKLAR DA KAMPANYAYA DESTEK OLDU

Kampanyaya ayrıca 10-14 yaşları arasında çocuklar da kapı kapı dolaşarak çikolata satıp topladıkları 150 dolar ile katkıda bulunmuş. Taner Koçyiğit, “Çocuklar topladıkları parayı getirip bana verdiler. Büyük bir heyecanla bunları Yunanistan’a göndermek istiyoruz diye. Biz de onlar adına bilet aldık. Çok sevindiler. Ayrıca Ramazan boyunca kumbaralarına para attılar. Onları da Yunanistan’a gönderilmek üzere bize teslim ettiler. Tüm kumbaralar bayramda tartıldı ve çocuklara hediye verildi. En ağır kumbara sahibine özel hediye verildi” dedi.

Bugüne kadar 150 biletin satıldığını ve toplanan miktarın en uygun şekilde sahiplerine ulaştırılabilmesi için Kanada’nın Toronto şehrinde faaliyet gösteren Northern Lights Relief Foundation ile işbirliği yaptıklarını belirten Koçyiğit,

“Dünyanın farklı ülkelerinden bilet alanlar oldu. Parayı online bilet satarak topluyoruz. Eventbrite davetiye programı üzerinden. Başka para verme imkanı yok. Destek olmak isteyenler sadece kredi kartı ile online bilet satın alarak destek olabilirler” ifadelerini kullandı.

MİLLİ MESLEĞİMİZ ÜBER YAPIYORUM

Kanada’nın en büyük dördüncü şehri olan Calgary’de son 3 yılda dünyanın farklı ülkelerinden iltica eden birçok mülteci yaşıyor. Kendisi de 2017 Şubat’ta Pakistan’dan Kanada’ya göç eden Taner Koçyiğit, 14 yıl yaşadıkları Pakistan’da vizeleri iptal edilince Kanada’ya gelmeye karar vermiş. Önce Bosna’ya bırakmak zorunda kaldığı ailesi ise ancak bir yıl sonra yanına gelebilmiş. Calgary’de devlet kurumlarında birkaç dilde tercüman olarak da çalışan Koçyiğit, aynı zamanda ‘milli mesleğimiz über yaptığını’ ifade ediyor.

Kampanyaya destek için: https://www.eventbrite.com/e/fundraising-breakfast-for-turkish-refugees-in-gree-tickets-62279201769?aff=eand

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,5569
Amerikan Doları
0,72248
Euro
7,6001
İngiliz Sterlini
8,4808
BIST
103024
Altın
6,968
Son Güncelleme: 25.05.2020 13:25