Dış Haberler, Gündem

İfade özgürlüğü ihlal edildi: AİHM Demirtaş hakkında Türkiye’yi bir kez daha mahkum etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye hükümetinin HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘ifade özgürlüğünü ihlal’ ettiğine karar verdi. Ankara, Demirtaş’a 2 bin euro manevi tazminat, 1000 euro da mahkeme masrafı ödeyecek.

 

Strasbourg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.DW Türkçe’nin Strasbourg temsilcisi Kayhan Karaca’nın aktardığı mahkeme kararına göre, Türkiye hükümeti Demirtaş’a 2 bin euro manevi tazminat, 1000 euro da mahkeme masrafı ödeyecek.

DEMİRTAŞ, ÖCALAN İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİNİ AKTARMIŞTI   

Mahkemeye başvuru, Selahattin Demirtaş’ın 5 Temmuz 2005 tarihinde Diyarbakır İnsan Hakları Derneği yöneticisiyken ROJ TV’de yaptığı bir konuşmada Abdullah Öcalan ile ilgili görüşlerini açıklamasının ardından ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan mahkum edilmesiyle ilgili olarak yapılmıştı.

KARARDA ‘ŞİDDET VE İSYANA TEŞVİK OLARAK GÖRÜLEMEZ’ DENDİ 

AİHM kararında, Demirtaş’ın ‘demokratik bir toplumda tartışmasız şekilde kamusal bir endişe yaratan bir konu hakkındaki fikir ve görüşlerini aktardığı’ belirtildi; bu sözlerin ‘şiddete, silahlı direnişe veya isyana teşvik’ olarak görülemeyeceği, ‘nefret söylemi de teşkil etmediği’vurgulandı. Kararda, Demirtaş’a yöneltilen terör propagandası yapma suçlamasının orantısız olduğu vurgusu da yer aldı.

NE OLMUŞTU?

AİHM, Demirtaş hakkında geçen kasımda aldığı kararda, Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmederek Demirtaş’ın serbest bırakılmasını istemişti. Mahkeme daha sonra tarafların yaptığı temyiz başvurusunu kabul ederek, davanın 17 yargıçtan oluşan Büyük Daire’de görülmesini kararlaştırmıştı.Kasım 2016’da tutuklanan Demirtaş hâlâ Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunuyor.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
Amerikan Doları
Euro
İngiliz Sterlini
BIST
Altın
Son Güncelleme: 24.07.2019 09:14