Manşet, Zulüm Günlüğü

Cezaevinde bebeğini kaybeden Gülden Aşık: Benim yavrum, kanım, canım onlar için çöptü

Yedi haftalık bebeğini cezaevindeyken kaybeden ev hanımı Gülden Aşık tahliye oldu. Aşık, “Benim yavrum, kanım, canım onlar için çöptü” demişti.

Üç aydır Bandırma M Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan ve bugün hakim karşısına çıkan ev hanımı Gülden Aşık (40), Balıkesir 3. Ağır Ceza Mahkemesinde tarafından tahliye edildi. Güzel haberi eşi İbrahim Aşık verdi.Hamile olduğunu hapisteyken öğrenen ve 31 Mayıs 2019’da acil olarak Bandırma Devlet Hastanesi’ne sevk edilen Aşık, bebeğin kalbi durduğu doktorlar tarafından tespit edilince bir gün sonra kürtaj olmak zorunda kalmıştı.Hastane doktorlarının, “Akarı kokarı getiriyorsunuz, neden şimdiye kadar bu kadını getirmediniz diye” uyardığı sorumlular bebeğe bir de çöp muamelesi yapmıştı.

19 SAYFALIK MEKTUP

Ameliyattan bir gün sonra, Ramazan Bayramı öncesinde taburcu edilip tekrar cezaevine gönderilen Aşık, yaşadıklarını, hasta yatağında 12 gün boyunca peyder pey not alarak 19 sayfalık mektubunda anlatmıştı.Narkozun etkisiyle “Ben terörist değilim, elimi kelepçelemeyin… Bebeğimi öldürdüler” diye sayıklayan Aşık, bir gardiyan ve komutan arasında geçen konuşmayı şöyle yazmıştı: “Komutan nöbeti yeni aldığından ‘bayanın bebeği ölmüş vs.’ diye beni soruyor. Memure hanım ‘Abi küçük ya daha 7-8 haftalık çöp yani çöp işte…’ gibi bu minvalde cümleler kurdu. Az ileride ben duyuyorum. Benim kaybım başkasının dilinde çöp. İçim yandı, kalbim sızladı, ağlamamak için kendimi zor tuttum. Benim yavrum çöp, kanım canım çöp… Ve aynı memure birkaç dakika sonra hasta bakıcı gelmediği için evde çocuğum beni bekliyor diye isyan etti. Ben de içim boş, kalbim kırık, boynum bükük, yanımda bir çöp poşetinde eşyalarımla öylece oturdum ve yandım.”

PSİKOLOG İLAÇ VERMİŞTİ

Gülden Aşık’ın eşi İbrahim Aşık, dün “Bugün kapalı görüşümüz vardı. Geçtiğimiz hafta dilekçeyle talebi üzerine eşimi psikoloğa götürmüşler. Doktor ilaç vermiş” demişti.TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da Aşık’ın tahliye edilmesi gerektiğini tekrar gündeme getirmişti. Boldmedya-ÖZEL

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,0394
Amerikan Doları
0,61149
Euro
6,5621
İngiliz Sterlini
7,6136
BIST
99785
Altın
5,894
Son Güncelleme: 23.10.2019 23:10