Gündem, Zulüm Günlüğü

Gazeteci Baransu Balyoz savunmasında: Cesaretimin bedelini ödüyorum, tüm belgeleri tutanakla savcılığa teslim ettim

Taraf Gazetesi eski muhabiri Mehmet Baransu, Balyoz darbe planıyla ilgili haberinden dolayı 4 yıldır tutuklu bulunduğu davada  savunma yaptı. Baransu, “Ben cesaretimin bedelini ödüyorum” dedi.

Kapatılan Taraf gazetesi yöneticileri ve muhabir Mehmet Baransu’nun yargılandığı davanın duruşması  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı. Duruşmaya davada 4 yıldan fazla süredir Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan Baransu katıldı.Mahkeme başkanı, Baransu’dan savunmasını iki günde tamamlamasını istedi. Baransu, gizli belgeleri imha etmekle suçlandığını belirtti. Şunları söyledi:

SAVCI EVRAKTA SAHTECİLİK YAPTI

“Egemen harekât planını yok ettin, diyorlar. 90’ın üzerinde gizli belge imha etti, yalanı var iddianamede. Odatv haberine dayanarak iddia ediliyor. Belgeleri 26 Ocak’ta yok etmişim, 29 Ocak’ta bavulu savcıya vermişim. İmha ettiğim şeyi nasıl vermiş olabilirim? Yalanları ortaya çıkınca 26 Ocak tarihini daha sonra el yazısıyla 26 Şubat yapmışlar. Savcı evrakta sahtecilik yapmış.”

CD’Yİ POLİSLER KOYDU

Evinde hiçbir delil bulunmadığını kaydeden Baransu, şöyle devam etti:

“Evimde “Balyoz CD’si” diye boş bir CD çıktı. O CD’yi polislerin koyduğunu savunmamda anlatacağım. O polislerin dinlenilmesini istiyorum. Benim evimden hiçbir delil çıkmadı. Fakat ses kaydı var diyorlar. Getirin ses kaydını dinleyelim diyorum, getirmiyorlar. Çünkü böyle bir kayıt yok. ki tane polis raporu var, hiçbirinde ses kaydı alındı diye bir şey yok. İddianamede var diyor. O kasetin benim evimde bulunduğuna dair kanıt var mı yok mu, bunu size izleteceğim sayın başkan.”

ÇOCUKLARIMIZ ÇİZGİ FİLMLERİNİN DOSYADA NE İŞİ VAR?

İddianamede eşiyle özel yazışmalarının yer aldığını vurgulayan Baransu, “Ne işi var onların iddianamede? Çocuklarımın çizgi filmlerinin ne işi var dosyada” diye sordu.Mahkeme başkanının bir gazetecinin bir belgeyi nasıl araştırdığı yönündeki sorusuna cevaben Baransu, “Bazen araştırırsınız, bazen haber kaynağına güvenirsiniz, bazen de doğrulatamazsınız. Ben cesaretimin bedelini ödüyorum” şeklinde konuştu.Balyoz darbe planına ilişkin belgelerin kendisine nasıl ulaştığı sorusu üzerine, kendisine emekli asker olarak bir kişinin Taraf Gazetesi binası içerisinde görüştüğünü kaydetti.

Baransu, şunları söyledi: “Birinci orduda çalışmış, Ankara’ya tayini çıkmış. Elindeki belgenin çok önemli bir darbe planı olduğunu söyledi. Dört CD vardı ve elinde bavulla gelmişti. “Bunlar Birinci Ordu’nun darbe planı” dedi. Çocuğum 11 Ocak’ta doğdu. Çocuğum yoğun bakımdayken, ayın 20’sinde bu belgeler geldi. Taraf’a giderken Balyoz’u veren kişiyle görüştüm. Gazete içerisinde çok belge almışlığım vardır.”

SAVCI İSTEDİ BAVULLA TESLİM ETTİM

Haberin yayınlandığı gün birkaç sanatçının Balyoz planıyla ilgili suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Baransu, şu bilgileri aktardı:

“Haber takibi için Beşiktaş Adliyesine gittim. Suç duyurusunun yapıldığı savcı ile görüştüm. Dava açılacağını söyleyerek CD’leri istedi. Ben de CD’leri teslim ettim. CD’leri verdikten sonra savcı, gazetenize gelen bir şey olduğunda bize de gönder demişti. Bavulu alıp gazeteye gelince Beşiktaş Adliyesini aradım ve savcı beyle görüşmek istedim. Beni soruşturmanın devredildiği savcıya bağladılar. Bavulu bize getir dedi. Tek başıma götüremeyeceğimi belirttim. Bunun üzerine belgeleri teslim almak için polis gönderdi savcı. O polisle bugün aşağıda nezarette karşılaştım. O da yargılanıyormuş. Bavuldaki tüm belgeleri tutanakla tek tek savcılığa teslim ettim. Fotoğrafçı arkadaşımız da geldi teslim ederken fotoğraf çekmek için ancak savcı izin vermedi.”

Baransu’nun savunmasının ardından mahkeme heyeti duruşmaya yarın devam edileceğini belirtti.-BOLD 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
3,969
Amerikan Doları
0,59607
Euro
6,3825
İngiliz Sterlini
7,452
BIST
104360
Altın
5,797
Son Güncelleme: 13.11.2019 07:51