Amerika

İşkence izlerine karartma iddiası: Kaçırılan 4 KHK’lının sağlık kontrolüne savcı neden izin vermiyor?

Şubat ayında kaçırılan ve dün gece aniden Ankara Emniyeti’nde ortaya çıkan 4 KHK’lının sağlık kontrolüne götürülmesi savcılık talimatıyla engellendi. Avukatlarıyla da görüştürülmüyor.

Şubat ayında kaçırılan Salim Zeybek, Yasin Ugan, Erkan Irmak ve Özgür Kaya’nın Ankara Emniyeti’nde olduğunun ortaya çıkmasının ardından ailelerin TEM Şube Müdürlüğü önündeki bekleyişleri sürüyor. Savcılık talimatıyla avukatların müvekkilleriyle görüşmelerine izin verilmezken, ikinci bir talimat daha geldi. Savcılık 4 KHK’lının sağlık kontrolüne götürülmesine de izin vermedi.Şubat ayında kaçırılan dört kişinin işkence gördüğü, ağır kilo kaybı yaşadıkları bu nedenle sağlık kontrolüne çıkartılmadıkları iddia edildi. Öte yandan yakınları ve medyanın ilgisi nedeniyle sağlık kontrolü sırasında görüntü alınması da olası.

EMNİYET’TEN “KENDİLERİ GELDİLER” AÇIKLAMASI

Ankara Terörle Mücadele Şubesi’nin (TEM) önünde bekleyen ailelerle kaçırılan dört kişi henüz görüştürülmedi. Ancak aileler ve avukatlarına bilgi vermek için TEM Şubesi’nin önüne gelen görevli bir polis, “Salim Zeybek, Yasin Ugan, Erkan Irmak ve Özgür Kaya’nın sırt çantalarıyla yürüyerek geldiğini ve GBT’ye takılarak gözaltına alındığını” söyledi.BOLD –

 

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,0096
Amerikan Doları
0,6211
Euro
6,4837
İngiliz Sterlini
7,6918
BIST
109053
Altın
5,822
Son Güncelleme: 12.12.2019 08:40