Ekonomi

El konulan dev şirketler AKP’li Milletvekilleri ve İl Başkanları tarafından hortumlanıyor

Hizmet Hareketi’ne yakın iş adamlarına ait dev şirketler, AKP’li eski belediye başkanları, milletvekilleri ve il başkanlarının işgali altında.

 Belediye şirketlerini AKP’lilerle dolduran iktidar, Tasarruf Mevzuatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından kayyım atanan şirketlerde de kadrolaşmayı tamamladı. TMSF’ye devredilen Boydak Holding, Kaynak Holding, Naksan Holding, Uğur Soğutucu, Aynes Gıda, Dumankaya İnşaat, Aydınlı Hazır Giyim ve Denizli Patlayıcı Sanayi şirketlerinin yönetimlerine çok sayıda AKP’li isim atandı.TMSF’nin el koyduğu Boydak Holdinge kayyım olarak atanan Alpaslan Baki Ertekin, 7 Haziran 2015 seçimlerinde AKP’den İstanbul milletvekili aday adayı oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Spor AŞ. gibi birçok şirkette yöneticilik ve genel müdürlük de yapan Ertekin, Boydak Holding’de de Yönetim Kurulu üyesi.

EN BÜYÜĞÜ BOYDAK

TMSF’nin Boydak Holdinge atadığı bir başka Yönetim Kurulu üyesi Muhammed Emin Sarıoğlu da aynı zamanda AKP Üsküdar ilçe Başkanlığında Yürütme Kurulu üyesi.Aktif büyüklüğü 11 milyar 28 milyon TL olan Boydak Holding, bünyesinde Bellona, Mondi, Deco, İstikbal, Boydak Enerji, Muradiye Elektrik Üretim AŞ, Erciyes Çelik Halat, Boyçelik ve Boyteks gibi 30’un üzerinde şirket bulunduruyor.

KAYNAK HOLDİNGE SARIYER İLÇE YÖNETİCİSİ

TMSF’ye devredilen, Sürat Kargo ile Sürat Basım Yayın gibi 43 şirketi bünyesinde bulunduran Kaynak Holdinge ise AKP Sarıyer İlçe Başkanı Yardımcısı İlhan Bal’ın Yönetim Kurulu üyesi olarak atandı. Bal, aynı zamanda AKP Sarıyer İlçe Başkanlığında idari ve mali işlerden de sorumlu. AKP Üsküdar eski İlçe Başkanı olan Halit Hızır’da Kaynak Holdinge yönetim kurulu üyesi olarak atanan AKP’liler arasında.

Uğur Derin Dondurucu markasıyla bilinen Uğur Soğutma Şirketine ise AKP 24’üncü dönem Niğde Milletvekili Ömer Selvi’nin Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandığı ortaya çıktı. AKP Denizli eski İl Başkanı Erol Aykut da Uğur Soğutma Şirketine atandı. Aykut, AKP’de Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu Başkanlığı da yaptı. Uğur Soğutma Şirketinin aktif büyüklüğü ise 2 milyar 63 milyon TL’yi buluyor.

AKP’Lİ ESKİ BELEDİYE BAŞKANI

Yoğurt, süt ve ayran markaları ile bilinen Aynes Gıda’ya Yönetim Kurulu üyesi olarak Denizli Merkezefendi İlçesi Eski Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu atandı. AKP’den iki defa milletvekili adayı da olan Subaşıoğlu, AKP Denizli İl Başkan Yardımcılığı da yaptı.

ADAY ADAYLARI DA LİSTEDE

El konularak TMSF’ye devredilen Dumankaya İnşaata da AKP Üsküdar Belediye Başkanı Aday Adayı Polat Sağır atandı. AKP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi İsmail Bülbül de Dumankaya İnşaatın Yönetim Kurulu Üyesi. AKP’den Sarıyer Belediyesi Başkan Aday Adayı olan Bülbül, AKP İlçe Başkanlığında da Yerel Yönetimlerden Sorumlu Birim Başkanı.

İL BAŞKAN YARDIMCILARI

TMSF’ye devredilen Denizli Patlayıcı Sanayi Hafriyat ve Madencilik Şirketi’ne de yönetim kurulu üyesi olarak AKP Denizli İl Başkan Yardımcısı Yusuf İzzet Ayhan atandı. Şirketin bir başka üyesi de AKP’li Arnavutköy Belediyesi Meclis Üyesi Nail Çamlı. Aktif büyüklüğü 4 milyar 49 milyon TL olan Aydınlı Hazır Giyim Şirketinde yönetim kurulu üyesi olan Habil Yazıcı aynı zamanda AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı.Royal Halı markasıyla tanınan ve bünyesinde üç şirket bulunan Naksan Holdinge AKP Gaziantep İl Başkan Yardımcısı Mahmut Birlik kayyum yöneticisi olarak atandı. AKP’li 24’ncü Dönem Ankara Milletvekili Ülker Güzel ve AKP Gaziantep Milletvekili Adayı Yaşar Atılgan da Naksan Holding’de görev yapıyor.

BAŞKAN DA AKP’Lİ ÇIKTI

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal’ın 2004 ile 2009 yılları arasında Beyoğlu’nda AKP’den Belediye Meclis Üyeliği ve Grup Başkanvekilliği yaptığı öğrenildi. Gülal, 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde de AKP’den Beyoğlu Belediye Başkanı aday adayı oldu.BOLD –

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,0798
Amerikan Doları
0,62574
Euro
6,6041
İngiliz Sterlini
7,7573
BIST
122481
Altın
5,948
Son Güncelleme: 21.01.2020 10:52