Yazarlar

DİAGORAS BABA HAZRETLERİ

 

Ülke rayından çıktı çıkalı her gün bir tuhaflık, her gün bir garabet yaşanmaya;  bu yaşananlar da medyaya yansımaya devam ediyor.

İşte bunlardan biri de Marmaris’te meydana gelmiş. Yaklaşık 40 yıldır yöre halkının “Çağ Baba” adıyla bildiği, gidip adaklar adayıp dualar ettiği bir türbe, yapılan arkeolojik incelemeler sonucunda Antik Karia uygarlığında yaşayan dövüşçü Diagoras’a ait bir mezar çıkmış.

2 bin 300 yıllık ve 6 metre yüksekliğindeki bu anıt mezar aynı zamanda Türkiye’de ayakta kalan tek piramit mezar özelliğini taşıyormuş. Mezarın sahibi Diagoras ise iki oğluyla birlikte tanınmış ünlü bir boksörmüş.

Yöre halkı ise gayet mübarek, evliyadan bir zat bildiği “Diagoras“ın mezarında kazı yapanların en kısa zamanda çarpılıp öleceğine, aile huzurlarının bitip boşanacaklarına ve onulmaz dertlere düçar olup hastalıktan kıvranacaklarına inanıyormuş…

Hac yolunda yolcu zannettiklerimiz, yol kesen “harami eşkıya” çıkalı kimin ne olduğuna dair güvenimiz kalmadı.

Paranın pul olduğu, enflasyonun iki haneli sayılara ulaştığı bir dönemde, işçinin hakkını koruyup hükümete ezdirmez dediğiniz sendikacı satılık çıktı.

Dindardır, en azından Allah korkusu vardır deyip çocuğunuzu emanet ettiğiniz, arkanızdan öldüğünüzde bir Fatiha, Yasin okumayı öğretsin diye gönderdiğiniz vakfın hocası, caminin imamı sapık çıktı.

Yıllarca sakalına, ilmine, fetvalarına hürmet edip el üstünde tuttuğumuz adamlar, bir kıytırık makam, aşamadıkları enaniyetleri ve hasetleri uğruna Yezit fetvacısı çıktı.

Önlerine kırmızı halı serilen bakanlar, gözünü para hırsı bürümüş rüşvetçi siyasetçiler İranlı bir dolandırıcının  altına yatan paspas çıktı.

Zamanında azar işitip fırça yediği Reis’e ne olduysa toz kondurmayan Baro başkanı, hukuk ayaklar altına alınıp ırzına geçilirken gülüp eğlenen Saray soytarısı çıktı.

Düne kadar yapılan her türlü zulmün, hukuksuzluğun, kanun tanımazlığın altında imzası olanlar, boş patates çuvalı gibi bir kenara atılınca birden kurtarıcı kesilip yeniden piyasaya çıktı.

Hırsızı yakalayan polisler, içeri atan savcı ve hakimler “hain“, sarma sarıp öğrenci okutan teyzeler “terörist” olurken cami bombalayıp memleketin tepesine binme planları yapan Ergenekoncular “kahraman” çıktı.

Alın teriyle helalinden taksicilik yaparak gurbet ellerde hayata tutunup yaşamaya çalışanlarla “Uber Fetöcü” denilerek alay edilirken onun haberini yapan omurgasız yalakalar bildiğiniz tescilli yalancı ve iftiracı çıktı.

Zaman değişti, devir başkalaştı, bu “Necip Millet” içinden bilmiyoruz ki bu kadar soysuz nereden ve ne zaman çıktı?

Velhasıl yumurtaların cılk, meyvelerin kurtlu, kalplerin paslı, havanın puslu çıktığı bugünlerde “Çağ Baba” türbesi de boksör Diagones’in mezarı çıkmış, çok mu? Etrafta “baba” kıtlığı yok ya, bulurlar yakında bir “Yollu Baba“, bir kırk yıl da ona dua ederler, yeter ki kalpler şen olsun…

yilmazhepcakar@gmail.com

 

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,1015
Amerikan Doları
0,63544
Euro
6,6368
İngiliz Sterlini
7,967
BIST
110477
Altın
5,97
Son Güncelleme: 14.12.2019 19:28