Yazarlar

BELEDİYE PİŞİK OLMUŞ

Gün geçmiyor ki el değiştiren AKP’li belediyelerin yeni bir pisliği, yolsuzluğu ya da adam kayırmacılığı ortaya saçılmasın.
Seçimlerden hemen sonra AKP’li belediyelerin ona buna taktıkları borçları çarşaf çarşaf ilanlarla açıklayan yeni başkanlar, şu sıralarda da bu paraların sağa sola nasıl harcanıp hangi yandaşlara peşkeş çekildiğini vatandaşa göstermekle meşguller.
Basına yansıyan son haberlerden biri de Uşak Belediyesinden geldi. Eski AKP’li başkan döneminde harcama yapılan kalemler arasında “pişik kremi, erkek cüzdanı, kol saati, takım elbise ve bir tondan fazla tarhana” olduğu ortaya çıkınca elbette milleti de bir merak aldı.
Hadi bunların bir kısmını anladık ama 2500 tane “pişik kremi” acaba belediyenin hangi organı için alındı, bunu çözmek zor oldu.
İlk akla gelen belediye çalışanlarının elbette başta başkan olmak üzere cehennem sıcakları altında vatandaşın rahatı için nice terler döküp fedakarca çalışarak pişik oldukları idi. Bana kalsa “talk pudrası” da iş görürdü ama başkan kendisi ve personeli için “krem” tercih etmiş ki saygı duyarız. Elbette değerli başkanın kendisinin ve dahi personelinin mabad-ı şahanelerini her türlü tahrişten muhafaza etmek bir vatandaşlık görevidir. Bu uğurda harcanan paralar ve yoğurt gibi sürülen kremler feda olsun.
İşte bizim başkana bu harcamalar sorulduğunda yaptığı fedakarlıklar milletin ağzında dolaşmasın, terleyen yerlerine sürdüğü kremi “Bir Hak, bir de kendisi bilsin.”, ağyar haberdar olmasın, deyü “Hoşgeldin bebek, kampanyası çerçevesinde dağıttık.” demiş.
Her ne kadar dağıtılan pişik kremleri Uşak’ta bir yılda doğan çocuk sayısından oldukça fazla olsa da bizim başkanın iyi niyetinden asla şüphemiz yok.
Bu arada dağıtılan 850 erkek cüzdanı, 600 kol saati, 1 tondan fazla tarhana ve muhtarlara hediye edilen 300 takım elbise için de “sosyal faaliyet” harcamaları demiş bizim başkan, adam ne güzel hesabını vermiş işte, bizimki de öküz altında buzağı aramak …
Aslına bakarsanız Uşak Belediyesi en azından ödediği paralar karşılığında bir şeyler alıp dağıtmış. Çorum Belediyesi ise bu zahmete bile girmemiş. Boşuna dememişler “Senin yaptığını Çorumlu yapmaz.” diye, işte o hesap…
Harcamalarda yapılan incelemelere göre şehirde olmayan Aquapark (su parkı) için 175 bin TL ve yine hiçbir zaman var olmayan hayvanat bahçesi içinse 163 bin TL para harcanmış. Bari İ. Melih Gökçek’e bakıp bir şeyler öğrenselerdi. İnsan en azından dinazor maketi falan koyar değil mi? Bari üzerine 150 bin TL’lik kahve içmeyeydiniz…
Tabi “Bize havada karada ölüm yok, ne yaparsak yapalım, hesap falan vermeyiz. Arkamızda Reis var.” deyip bol keseden sallarsanız bir gün sizi de hesaba çeken Molla Kasım gelir ve iyot gibi ortada kalırsınız böyle…
Bir başka AKP’li belediye, İller Bankasına 700 milyon TL borcu olan Konya Belediyesi ise “Halkın kültür ve yaşam tarzını ölçmek için” yaptırdığı anketlere 1 milyon TL ödemiş. Artık çıkan sonuçları halkın hangi menfaati için kullandılar, bilmiyorum.
İmamoğlu’nun Yenikapı’ya dizdiği yüzlerce araba, kayyımların odalarına yaptırdıkları jakuziler, seçim öncesi işe alınan binlerce AKmilitan, tecavüzcü tacizci vakıflara aktarılan milyonlarca TL ve yetersiz bakiye Bilal oğlan’ın okları için harcanan paralar artık bayat haber oldu, onlara hiç girmiyorum.
Onlarca yıldır “Halka hizmet Hakk`a hizmettir.” deyip halkın rızkından çalarak yandaşlarına akıttıkları milyarlar, belediyeler el değiştirip kesilince ne yapacaklarını şaşırdılar. Bir gün gelip hırsızlıklarının ifşa edileceğini hiç düşünmemişlerdi. Fara yakalanan tavşan gibi ortada kalınca çaldıkları minareye kılıf uydurmak da haliyle zor oluyor şimdi.
İnanıyoruz ki yakın bir gelecekte tüm hırsızlıklarının, zulümlerinin, adaletsizliklerin ve yaptıkları kanunsuz her işin hesabını vercekler. İşte o zaman sıkıntıdan terleyecek uzuvları için gerçekten de “pişik kremi”ne ciddi ihtiyaçları olacak.
Cehenneme gidecek büyükleri içinse zaten pişik kremi kar etmez, artık onlar zebanilerden “yanık kremi” alıp bolca sürsünler ama bir fayda edeceğini zannetmiyorum, şimdiden onlara kolay gelsin…
yilmazhepcakar@gmail.com

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,0792
Amerikan Doları
0,62624
Euro
6,6051
İngiliz Sterlini
7,7575
BIST
122468
Altın
5,946
Son Güncelleme: 21.01.2020 10:36