Amerika, Dış Haberler

ABD Temsilciler Meclisi, Trump hakkındaki azil soruşturması tasarısını onayladı

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump hakkındaki azil soruşturması sürecini resmileştiren tasarıyı onayladı. Azil süreci kapsamındaki ilk oylamasını yapan meclisin onayladığı tasarı, sürecin bundan sonra nasıl ilerleyeceğine ilişkin kuralları belirliyor.

ABD Temsilciler Meclisi’nde, Başkan Donald Trump’a yönelik azil soruşturmasının nasıl işleyeceğini belirleyecek tasarı kabul edildi.Demokratlar’ın oylamaya verdikleri önemin bir göstergesi olarak, oturuma Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi başkanlık etti.Oylamayla aylar sürebilecek, 2020’nin ilk haftalarına kadar uzanabilecek bir soruşturma süreci resmen başlamış oldu.

MİLLETVEKİLLERİ PARTİ ÇİZGİLERİNDE OY VERDİ

435 sandalyeden 234’ünü elinde bulunduran Demokratlar, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk parti konumunda ve tasarının geçmesi için salt çoğunluk yetiyordu.Tasarı 196’ye karşı 232 oyla geçti. Yani Kongre üyelerinin tamamına yakını kendi parti çizgisinde oy kullandı.Tasarının kabul edilmesi Temsilciler Meclisi’ndeki soruşturmayı idare edecek olan çoğunluktaki Demokratlar için önemli bir zafer olarak görülüyor.Sonuç Demokratlar açısından zafer olsa da Cumhuriyetçiler de azil soruşturmasına karşı duruşta fazla fire olmadığını gösterdiler.

KAPALI TOPLANTI DÖKÜMLERİ YAYINLANACAK

Tasarı, azil süreci kapsamında kamuoyuna açık Kongre oturumları düzenlenmesi ve kapalı kapılar ardındaki toplantıların dökümlerinin yayınlanması çağrısını içeriyor.Tasarı ayrıca, süreç ilerledikçe Cumhuriyetçi Kongre üyelerinin, Trump’ın kendisinin ve avukatlarının ne tür haklara sahip olacağını belirliyor.

KİLİT İSİM BUGÜN İFADE EVERECEK

Öte yandan Temsilciler Meclisi bugün süreçle alakalı önemli bir oturuma daha sahne olacak. Başkan Trump’ın Ulusal Güvenlik Konseyi’nde Rusya konusundaki ana isim olan Tim Morrison kapalı kapılan ardında ifade verecek.Morrison, müzakerelerin içerisinde doğrudan yer almış bir isim. Cumhuriyetçiler, soruşturmanın şimdiye kadarki safhasının çoğunlukla ikinci el kaynaklara dayandığı suçlamasını yöneltiyordu.

TRUMP’A YÖNELİK İDDİALAR

Başkan Trump, Demokrat Parti’nin başkan aday adaylarından Joe Biden ve oğlu Hunter Biden hakkında soruşturma açması için Ukrayna’ya baskı yapmakla suçlanıyor. Suçlamaları reddeden Trump ise, azil soruşturmasını bir “cadı avı” diye tanımlıyor.

AZİL SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

Azil, Kongre’nin bir başkanı görevden alabildiği iki aşamalı bir siyasi sürecin ilk ayağı.Temsilciler Meclisi, azil soruşturmasını tamamlar ve salt çoğunlukla azledilmesi yönünde oy kullanırsa Senato bir yargılama yapmak zorunda.Senato’daki oylamada başkanın hüküm giyebilmesi için üçte ikilik bir çoğunluk gerekiyor. Ancak Cumhuriyetçiler Senato’da çoğunluğu elinde tuttuğundan bu pek olası değil.Tarihte sadece iki ABD Başkanı, Bill Clinton ve Andrew Johnson azil soruşturması geçirdi ancak hiçbiri görevden alınmadı.Başkan Richard Nixon ise Watergate Skandalı sonrası, azledilip görevden uzaklaştırılmadan önce istifa etmişti.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,5834
Amerikan Doları
0,71645
Euro
7,5628
İngiliz Sterlini
8,4971
BIST
103024
Altın
6,885
Son Güncelleme: 26.05.2020 21:07