Amerika, Dış Haberler, Manşet

Erdoğan’a ‘aptal olma’ diyen Trump, ABD ziyareti için: Beyaz Saray’da görüşmeyi dört gözle bekliyorum

AKP’nin genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın gidip gitmeyeceği belli olmayan ABD gezisi konusunda son karar verildi.

Yapılan telefon görüşmesinde, ikili meselelerin yanı sıra bölgesel gelişmeler de ele alındı. İki lider, ABD Başkanı Trump’ın daveti üzerine 13 Kasım Salı günü Washington’da görüşeceklerini yeniden teyit etti.Erdoğan’ın açıklamasının ardından tweet atan Trump, “Önümüzdeki çarşamba Erdoğan’ı dört gözle bekliyorum.” mesajı paylaştı.Trump’ın mesajı şöyle:

“Az önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile güzel bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Bana çatışma sırasında kaçan sayısız IŞİD savaşçısını yakaladıkları bilgisini verdi, bunlara katil terörist El Bağdadi’nin karısı ve kız kardeşi de dahil.”

“…Ayrıca (Türkiye’nin) Suriye sınırı, terörizmin yok edilmesi, Kürtlere yönelik düşmanlığın bitirilmesi ve daha birçok konuda konuştuk. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la önümüzdeki Çarşamba, 13 Kasım’da Beyaz Saray’da görüşmeyi dört gözle bekliyorum.”

ABD Temsilciler Meclisi’nin, “Ermeni soykırımını tanıyan yasa tasarısı” ve Türkiye’nin Suriye’ye yönelik harekâtı karşı yaptırım yasası tasarısını onaylamasının ardından iki ülke arasındaki ilişkiler gerilmişti. AKP kanadından gelen açıklamalarda bu konuda istişarelerin sürdüğü belirtilmiş, nihai kararın iki liderin telefon görüşmesinin ardından netleşeceği belirtilmişti.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,7614
Amerikan Doları
0,74174
Euro
7,7412
İngiliz Sterlini
8,6518
BIST
109111
Altın
6,899
Son Güncelleme: 04.06.2020 02:11