Manşet, Zulüm Günlüğü

KHK’lı şehit polis Altunok ‘noksan hizmetli’ olarak askere alınmış

16 ay cezaevinde tutulan KHK’lı şehit polis Burak Zekeriya Altunok’un “Noksan Hizmetli” olarak askere alındığı ortaya çıktı.

KHK ile ihraç edilen, vatani görevini yaparken hayatını kaybeden polis Burak Zekeriya Altunok’un “Noksan Hizmetli” olarak askere alındığı öğrenildi.Şehit polisin eşi Vildan Altunok’un sosyal medya hesabından paylaştığı ‘Tasnif Fişi’ belgesine göre, Milli Savunma Bakanlığı Askerlik Şubesi Başkanlığı Melikgazi adresinden yazılan yazıda Altunok için, “Noksan hizmetli olarak aranmakta iken kendiliğinden müracaat eden aşağıda kimliği yazılı yükümlü askerlik hizmetini tamamlamak üzere emrinize sevk edilmiştir.” deniliyor.

‘NOKSAN HİZMETLİ’ GİTTİ, EVİNE ‘ŞEHİT’ DÖNDÜ

22 Temmuz 2019’da düzenlenen ve 1.İNCİ MKNZ P TUGAY KOMUTANLIĞINA DOĞUBEYAZIT adresine hitaben “Noksan Hizmetli Yükümlü Sevki” yazısında ayrıca, “Yükümlünün noksan hizmetinin tamamlatılarak, izin hakkı bulunanlar için hizmetini müteakip terhis mahiyetinde izin belgesi tanzim edilmesini, hizmetin tamamlatılmasını müteakip sevk tarihinden itibaren hak sahibi ise verilmiş izinlerini de kapsamamak şeklinde terhis belgesinin tanzim edilerek gönderilmesini arz ederim.” ifadeleri yer alıyor.Öte yandan Altunok’a 25.04 TL de taşıma ve iaşe bedeli veriliyor.

‘KİMSE BİLMEZ Kİ KİM NOKSAN KİM TAM!’

Şehit polisin eşi Vildan Altunok paylaşımına yaptığı yorumda da, “Noksan hizmetli yükümlü sevki. Umarım cevabınızı almışsınızdır… Kimse bilemez ki kim noksan kim tam. Tüm noksanlıklardan münezzeh olan Allah’a sığınmış olmanın nasıl bir kurtuluş olduğunu gördünüz mü?” yazıyor.

YAŞARKEN HAİN, ÖLÜNCE KAHRAMAN

15 Temmuz’dan sonra ilan edilen OHAL döneminde çıkarılan KHK ile ihraç edilen polis memuru Burak Zekeriya Altunok (32), tutuklanarak 16 ay hapis yattı. Tahliye olduktan sonra askere çağırılan Altunok, Doğubayazıt’ta İran sınırında devriye görevi yaparken PKK’nın düzenlediği saldırıda hayatını kaybetti.

Şehit ilan edilerek devlet töreniyle cenazesi kaldırılan Altunok’un eşinin de ‘KHK’lı eşi’ diye fişlendiği ve iş verilmediği ortaya çıkmıştı.

 

NE OLMUŞTU?

Polis olarak görev yaparken 701 sayılı KHK ile 2017 yılında mesleğinden ihraç edilen Altunok’un 16 ay cezaevinde tutuklu olarak yargılandığı ortaya çıktı.

Evli ve iki çocuk babası olan Altunok’un cenazesi 23 Kasım Çarşamba günü Kayseri’ye getirilerek Kalem Kırdı Camisinde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazın ardından Kartal Askeri Şehitliğinde son yolculuğuna uğurlandı.

KHK’LI POLİS HAYATINI KAYBEDİNCE ‘KAHRAMAN’ OLDU

Avukat Ahmet Demirci yaptığı paylaşımlarda müvekkili ile ilgili bilgi verdi. Demirci şunları söyledi:

“16 Ay cezaevinde yatan müvekkil Yargıtay’ın bozma ilamıyla yeniden yargılandı ve “ceza verilmesine yer olmadığına dair karar” verildi. Bir insanın 16 ayını geri verebilmek için yapılabilecek hiçbir şey yok adaleti zamanında tesis etmek dışında.

NOKSAN HİZMETLİ NEDİR?

Askerlik Kanunu ilgili maddesine göre, “Noksan hizmetli” şöyle tarif ediliyor:

Tutuklu ve hükümlü işlemleri

MADDE 36 – (1) Askerlik hizmetine başlamadan önce veya askerlikleri sırasında işledikleri suçlardan dolayı, bir yıl ve daha az süreli hapis cezasına hükmedilenler ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 50 nci maddesinin birinci fıkrasının (c), (e) ve (f) bentlerinde yazılı tedbirler veya adli para cezasına mahkûm edilen yükümlüler hakkında verilen ceza ve tedbirlerin yerine getirilmesi askerlik hizmetlerinin sonuna bırakılır. Bu durumdakiler terhis edildikleri zaman serbest bırakılmayıp cezalarının çektirilmesi için kıta ve kurumlarınca bulundukları yer Cumhuriyet savcılıklarına teslim edilirler.

(2) Bir yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya hükmedilenler kıta ve kurumlarınca bulundukları yer Cumhuriyet savcılıklarına teslim edilirler. Bunlardan askerlikle ilişiği olanlara tahliyelerinde cezaevi idarelerince on beş günlük süre içerisinde askerlik şubesine müracaat edecekleri tebliğ edilir ve buna ilişkin belge askerlik şubesine gönderilir. Askerlik şubelerine kendilerine tanınan süre içerisinde gelmeyenler hakkında bakaya hükümleri uygulanır.

(3) İnfazları geri bırakılan mahkûmiyetler için zamanaşımı işlemez.kronos

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,659
Amerikan Doları
0,74186
Euro
7,7528
İngiliz Sterlini
8,6237
BIST
105520
Altın
6,978
Son Güncelleme: 30.05.2020 08:09