Gündem, Manşet

Şehit annesi Erdoğan’a hakaretten mahkemeye çıkarıldı: Ben vatan için evlat verdim, zaten kalbim sızlıyor

Şehit annesine açılan hakaret davası bugün görüldü. Anne Akbaba, “Oğlum, sen “şehit oldun ama annen hakim karşısında. Ne mutlu Türküm diyene” diye konuştu.

2017 yılında yaptığı bir konuşma nedeniyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla hakkında 4 yıl hapis istemiyle dava açılan Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Akbaba, bugün hâkim karşısına çıktı. Duruşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatları şikâyetlerini geri çektiklerini açıkladılar.Mahkeme, Pakize Akbaba’nın beraatine karar verdi.

İYİ PARTİLİLER DAVAYI İZLEDİ

Duruşmayı takip etmek için İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Genel Başkan Yardımcıları Berna Sukas ve Şenol Sunat ile İyi Parti Milletvekilleri Ümit Özdağ, Ayhan Erel, Feridun Bahşi, Yasin Öztürk de duruşmayı takip etmek için Ankara Adliyesi’ne geldi.Cumhuriyet’in haberine göre duruşmada, katibin kaç çocuğu olduğu yönündeki sorusuna Pakize Akbaba, “6 çocuk, ikincisi şehit” cevabını verdi. Savunmasında hakaret etmediğini belirten Akbaba, doğruları söylediğini kaydetti. Akbaba, mahkemenin kadın hakimine de “Ben isterdim ki bana oğlun nerede kaç yaşında şehit oldu, bu zamana kadar neler yaşadın diye sormanızı. Ama sormadınız” diye sitem etti.

ERDOĞAN’IN AVUKATLARI: DİLEKÇEYİ SEHVEN GÖNDERDİK

Akbaba’nın avukatları, Erdoğan’ın avukatlarının şikayetinin devam edip etmediğinin sorulmasını istedi. Erdoğan’ın avukatı, katılma talepleri olduğunu belirterek, dilekçelerini tekrar etti. Ancak duruşmada 10 dakika sonra ise Erdoğan’ın avukatı yeniden söz alarak, “Dilekçeyi sehven gönderdik. Şikâyetçi değiliz” dedi. Mahkeme, duruşma sonunda suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle Şehit Annesi’nin beraatine karar verdi.Yeniçağ’dan Berkay Bigeç’in haberine göre Pakize Akbaba, saat 10.00’da Ankara Adliyesi’nde görülecek duruşma öncesinde şunları söyledi:

‘SEN ŞEHİTSİN BEN MAHKEMEDE. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE’

Ben önce Türk milletinin onuru, gururu diyorum. Türkiye’nin davası diyorum. Tedirgin değilim. Merak ettiğim bir şey var, acaba hâkim bana ne soracak. İkincisi ise şu; çok mutluyum. Ceza alsam bile umrumda değil. Zindanlara atılsam da umrumda değil. Şehit Namık Ayhan Akbaba üzülüyor mu diye düşünüyorum. Üzülmemesini istiyorum. Çünkü annesinin onurudur, gururudur.Ben vatan için evlat verdim. Zaten kalbim sızlıyor. Bir şehit anasının hakim karşısına çıkarılması ne dünya tarihinde ne de Türkiye tarihinde var. Bunu bana yapanlar utansın. Onların vicdanı sızlasın. Benim vicdanım rahat. Bu benim madalyamdır. Ben susmayacağım. Polisi, askeri görünce ‘oğlum ben şehit anasıyım, dualarım sizinle’ diyorum. Şimdi siz bütün işiniz bitti, Pakize anayı hakim huzuruna çıkarın. Aman ne güzel yapmışsınız. Teşekkür ediyorum diyorum.Sayın Hulusi Akar o selamı geç verdiniz. O selamı arkadaşlarınız zindandayken verecektiniz. Oğlum, sen vatan için şehit oldun ama annen hakim karşısında. Ne mutlu Türküm diyene“.

CHP ETKİNLİĞİNDE KONUŞMUŞTU

Astsubay Namık Ayhan Akbaba, 1993 yılında Van Başkale’de yaşanan çatışmada şehit olmuştu.Şehit Anneleri Derneği Başkanı Pakize Akbaba CHP’nin, 5 Aralık 2017’de kadınların seçme ve seçilme hakkının 83. yıldönümünde düzenlediği “Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması” programında bir konuşma yapmıştı. Konuşması nedeniyle Akbaba’ya “Cumhurbaşkanına hakaret“ten dava açıldı.

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,7614
Amerikan Doları
0,74174
Euro
7,7412
İngiliz Sterlini
8,6518
BIST
109111
Altın
6,899
Son Güncelleme: 04.06.2020 02:11