Avustralya, Manşet

457 dolar para, 10 ceza puanı: Sydney’de telefon kullanan sürücüler için gizli kamera sistemi geliyor

NSW Eyaleti genelinde onlarca farklı noktalarda konuşlandırılan ve bugünden itibaren direksiyon başında cep telefonu kullanan sürücüler, farklı kamera uygulamalarıyla tespit edilecek. Üç 3 aylık denemeden sonra, kural ihlali yapan ve kameraya yakalanan sürücülere 344 dolar para cezası ve 5 ceza puanı verilecek. Okul bölgesinde (Scholl Zone) bölgesinde yakalanan sürücülere ise; 457 dolar para, çifte ceza puanı döneminde ise 12 puanlık ehliyete, 10 ceza puanı verilecek.

Avustralya’nın Yeni Güney Galler NSW) Eyaleti’nde, trafik kurallarına bir yenisi eklendi. Daha önce duyurulan uygulama bugünden itibaren yürürlüklüye geçiyor. Böylece bugünden itibaren direksiyon başında cep telefonu kullanan sürücüler, farklı kamera uygulamalarıyla tespit edileceği belirtildi. NSW Eyaleti genelinde onlarca farklı noktalarda konuşlandırılan yeni cep telefonu sistemiyle, hizmete giriyor. Buna göre; daha sürücüler kameraların nerede ve nasıl yerleştirildiği konusunda, gerekli ön uyarılar yapılmayacak. Karar, Acusensus teknoloji şirketi tarafından sağlanan ve dünyada ilk sayılan güvenlik teknolojisinin 6 aylık başarılı denemesinin ardından. yürürlüğe sokulduğu belirtildi. Verilen bilgileri göre; söz konusu kameralar Sydney genelinde iki ayrı noktada konumlandırılırken, birinin M4 Otoyolu’ndaki Clunies Ross St üst geçidinde, diğerinin ise; Moore Park’taki Anzac Parade’de yer aldığı kaydedildi.

UYGULAMAYA KARŞI ÇIKAN MUHALEFETE, ULUŞTIRMA BAKANIN’DAN TEPKİ:

Bu arada NSW Eyalet Ulaşım Bakanı Andrew Constance, Ana Muhalefet İşçi Partisi’nin, yeni trafik kameralarla ilgili yasada değişiklik arz eden talebine ise; sert çıktı. Değişikliğin uyarı levhalarının konulmasını sonuç verebileceği belirten Ulaştırma Bakanı Constance; “Uyarı işareti koyduğunuzda insanlar hemen telefonlarını bırakıyorlar ve o zaman programın amacını bozmuş oluyorsunuz ve amaç hayat kurtarmak” dedi.

DENEME SÜRECİNDE, 8,5 MİLYON ARAÇ KONTROL EDİLDİ:

Öte yandan deneme süresince 8,5 milyon kadar aracın kontrol edildi ve yüz biden fazla sürücünün cep telefonunu yasadışı şekilde kullanırken yakalandığı ifade edildi. Söz konusu sürücülerin, ihlal ettiği trafik suçunun cezaya dönüştürülmesi halinde, bunun 34,5 milyon dolara karşılık geldiği belirtildi.

KURAL İHLAL EDENLER NASIL TESPİT EDİLECEK?

Acusensus teknolojinin desteğiyle oluşturulan aygıtlar, araçlar geçerken ön koltukların fotoğrafını çekmek için yüksek çözünürlüklü kameralar devreye girecek. Ardından yapay zeka otomatik olarak gözden geçiriyor ve sürücü telefon kullanıyorsa tespit ediyor. Şayet otomatik sistem suç işleyen bir sürücüyü işaretlerse, fotoğraf ardından ceza öncesinde bir kişi tarafından inceleniyor. Ayrıca, kameralar tehlike arz eden sürücüleri gece tespit ederken, kötü hava şartlarında ve saatte 300 kilometreye varan hızları da tespit edebilecek.

SÜRÜCÜLERE ÖN UYARI İŞARETİ OLMAYACAK:

Hız kameralarının aksine, cep telefonu tespit kameralarının varlığını sürücülere bildirmek için herhangi bir uyarı işareti bulunmayacağını hatırlatan yetkililer, sürücülerin her an yakalanabileceklerine inanmalarının gerektiğini işaret edildi. Bu arada Aralık itibarisiyle devreye giren kameraların çalışmaya başladığı ilk 3 ayda kural ihlal eden sürücülere her hangi bir cezanın uygulanmayacağı, sadece uyarı yapılacağı açıklandı.

ÜÇ AYLIK DENEMEDEN SONRA, 457 DOLAR VE 10 PUAN CEZA VERİLECEK

Ayrıca, Eyalet Hükümeti, görsel ve yazılı medya başta olmak üzere, radyo ve sosyal medyada, söz konusu  kameralar, ilk 3 ay uyarı modanda çalışacak ve reklam panolarıyla sürücüler eğitilecek. Üç 3 aylık denemeden sonra,  kural ihlali yapan ve kameraya yakalanan sürücülere 344 dolar ceza ve 5 ceza puanı verilecek. Okul bölgesinde (Scholl Zone) bölgesinde yakalanan sürücülere ise; 457 dolar, çifte ceza puanı döneminde ise ehliyette 10 ceza puanı verilecek.

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,8958
Amerikan Doları
0,75937
Euro
7,9363
İngiliz Sterlini
8,7664
BIST
118485
Altın
7,018
Son Güncelleme: 06.07.2020 22:48