Manşet, Politika

Başsavcılık ‘sağlık sorunu yok’ demişti: Selahattin Demirtaş hastaneye sevk edildi

Edirne Cezaevi’nde tutulan Selahattin Demirtaş’ın avukatı ve kız kardeşi Ayşegül Demirtaş, ağabeyinin cezaevinde nefes almakta güçlük yaşadığı için kısa süreli bilinç kaybı yaşadığını söylemişti. Başsavcılık ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada Demirtaş’ın ‘sağlık sorununun olmadığını’ savunmuştu.

İlerleyen saatlerde ise HDP’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, Selahattin Demirtaş’ın hastaneye sevk edildiği belirtildi.HDP’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, milletvekilleri Erol Katırcıoğlu ve Necdet İpekyüz’ün bugün Demirtaş’ı ziyaret ettikleri, yetkililerle yapılan görüşmeler sonrası Demirtaş’ın hastaneye sevk edildiği duyuruldu.

Hastaneye sevki için 7 gündür başvuruda bulunduklarını ancak sevkin gerçekleştirilmediğini söyleyen Demirtaş’ın kız kardeşi Ayşegül Demirtaş, “Demirtaş’ın sağlığıyla ilgili en küçük bir olumsuzluğu düşünmek dahi istemiyoruz. Bunun sorumluları, bu vebalin altından kalkamazlar.” dedi. Demirtaş, ağabeyinin cezaevinde bilinci kapandığı anda ilk müdahaleyi koğuş arkadaşı Abdullah Zeydan’ın yaptığını duyurdu. Demirtaş Twitter üzerinden yaptığı açıklamada,  ağabeyinin durumuyla ilgili şunları söyledi: “26 Kasım Salı günü 05.30 sıralarında müvekkilimiz ve ağabeyim Selahattin Demirtaş’ın, göğüs sıkışması ve nefes alamaması nedeniyle bilinci kapanmıştır. Uzun süre bilinci kapalı şekilde hücresindeyken kendisine ilk müdahaleyi, hücre arkadaşı Sn Abdullah Zeydan yapmıştır. Sonrasında ambulans çağrılmış, kendisine sadece EKG yapılmıştır. Müvekkilimiz acil servis yerine, kapsamlı bir müdahale ve tedavi için kliniğe sevkini talep etmiştir. Cezaevi doktoru da Demirtaş’ın kardiyoloji, nöroloji ve gastroenteroloji olmak üzere üç ayrı bölüme sevk edilmesini istemiştir.”

BAŞSAVCILIK: SAĞLIK SORUNU YOK!

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı ise ‘Demirtaş’ın 26 Kasım 2019 günü cezaevi yönetimine rahatsızlandığını bildirmesi üzerine acilen 112 aranılarak gelen doktor tarafından ilk muayenesi ve gerekli tetkikler yapıldığını’ aktardı. Açıklamada, “Yapılan tetkikler neticesinde Demirtaş’ın herhangi bir sağlık sorunu tespit edilmemiş olmasına rağmen daha detaylı tetkiklerin yapılması için Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde muayene edilmesinin sağlanması amacıyla gerekli randevular alınarak bugün için hastaneye sevk edilmiştir. Bu süreç içerisinde Selahattin Demirtaş’ın ailesi ve ziyaretçileriyle rutin olarak yapılan görüşmeleri gerçekleşmiştir. Ayrıca farklı tarihlerdeki doktor muayene talepleri de her zaman karşılanmıştır.”

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,659
Amerikan Doları
0,74186
Euro
7,7528
İngiliz Sterlini
8,6237
BIST
105520
Altın
6,978
Son Güncelleme: 31.05.2020 22:26