Ekonomi, Teknoloji

2017’de Çin’de sergilemiş: İtalya’dan getirilen ‘yerli ve milli’ devrin otomobili, TOGG tanıtıldı

Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu (TOGG), yerli otomobili görücüye çıkardı. Prototipi İtalya’dan getirilen TOGG marka yerli ve milli otomobilin ilk ön gösterimi Gebze’de gerçekleştirildi.

İlk yerli otomobil için Kocaeli Gebze’de gerçekleştirilen törene, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan katıldı. Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubunun (TOGG) ev sahipliğindeki törende 1961 yılında sadece 4 adet üretilen ‘Devrim’ otomobili sergilendi. Katılımcılara yerli otomobile ait simülatör ile sürüş deneyimi yaşatıldı. Erdoğan yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Bugün ön gösterim araçlarını söz verdiğimiz gibi sizlerle paylaşıyoruz. Daha önce uçak yapan, silah üren müteşebbislerimizin başına ne gelmişse Devrim otomobilinin de başına aynısı gelmiştir. Bilişim Vadisi ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi bağlantısı kuruyoruz, bu ulaşım hattına ‘Mega Teknoloji Koridoru’ da diyebiliriz.”

Erdoğan yerli otomobil fabrikasının Bursa’da kurulacağını duyurdu. “Bursa Gemlik’te Silahlı Kuvvetler’e ait 4 milyon metrekarelik alanın 1 milyon metrekaresini yerli otomobil fabrikası için tahsis edeceğiz” diye konuştu.TOGG CEO’su Mehmet Gürkan Karakaş ise “Küresel rekabetten bahsederken bizim, dünyanın en iyileriyle çalışmaktan başka lüksümüz var mı? Dünyanın en iyilerini ülkemizde, henüz yoksa yurt dışından bulup transfer ederek beraber çalışıyoruz. Bu ‘dünyanın en iyileri’ kimlerdir? Yan tarafta da isimlerini zikrettiğimiz iş ortaklarımız bize hala ‘Siz ciddi misiniz?’ diyor” ifadelerini kullandı. TOBB ve TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, “Ezberleri bozmak kolay değil ama biz ezberleri bozmak için buradayız” dedi.

OTOMOBİLİN ÖZELLİKLERİ
  • 2022 yılında yollara çıkacak
  • Segmentinin en uzun aks mesafesine sahip
  • 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşıyor
  • 300+ ve 500+ kilometre menzil opsiyonlarına sahip
  • Güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alıyor
  • 200 beygir güç ile 7.6 saniye, 400 beygir güç ile de 4.8 saniyenin altında 0-100 km/s hızlanabiliyor
  • Euro NCAP 5 yıldız seviyesine uyumlu
  • Araç menziline yüzde 20’ye kadar katkı sağlayan geri kazanımlı frenleme
  • Sıfır emisyon,,,, BOLD – 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,8777
Amerikan Doları
0,75512
Euro
7,9028
İngiliz Sterlini
8,7685
BIST
115748
Altın
7,021
Son Güncelleme: 04.07.2020 09:34