Manşet, Zulüm Günlüğü

Cezaevi’ndeki tutuklunun tek isteği: Ölmeden önce annesini görmek

‘Ramazan Kıran’ın tetkik ve tedavileri geciktirilmeden yaptırılmalıdır.’

Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Ramazan Kıran’ın sağlık durumuna dikkati çeken İHD MYK Üyesi Nuray Çevirmen, Kıran’ın tek isteğinin ölmeden önce annesini görmek olduğunu söyledi.
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 279’uncu haftasında Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Ramazan Kıran’ın sağlık durumuna dikkati çekti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde yapılan eylemde konuşan İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, hasta tutuklu Kıran’ın Adana’da yaşayan annesinin yüzde 98 özürlü ve yatalak olduğu, bundan kaynaklı Bolu’da cezaevinde bulunan oğlunu ziyaret etme imkanın bulunmadığını belirtti.
Hasta tutuklu Kıran’ın tek isteğinin ölmeden önce annesini görmek olduğunu belirten Çevirmen, Kıran’ın birçok kez ailesinin yaşadığı Adana ve çevresinde bulunan bir cezaevine nakil edilme talebinde bulunduğunu ancak Adalet Bakanlığı’nın sevk talebine olumlu cevap vermediğini söyledi.Şu an da bu kiste dair durumunun ne olduğunu bilmemektedir
Hasta tutuklu Kıran’ın beyninde araknoid kist olduğunu aktaran Çevirmen, “Ankara Sincan Cezaevi’nde bulunduğu dönemde doktorlar tarafından 6 ayda bir MR çekilerek kistin büyüyüp büyümediğininin takip edilmesinin gerektiği belirtilmiştir. Ankara’da iken 2016 yılında bir defa hastaneye gitmiştir. Bolu’da doktora bu bilgiyi aktarmış ancak doktor ‘gerek yok’ demiştir. Şu an da bu kiste dair durumunun ne olduğunu bilmemektedir. Zaman zaman bundan dolayı sabahları baş ağrıları ile uyandığını aktarmıştır” diye belirtti.
Hasta tutuklu Kıran’ın, bel ve boyunda fıtık, kronik çoklu ülser, reflü, hemoroid, sinüzit, romatizma gibi rahatsızlıklarını sıralayan Çevirmen, “Ramazan Kıran’ın tetkik ve tedavileri geciktirilmeden yaptırılmalıdır. Ailelerinden uzak cezaevlerinde bulunan mahpuslar için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 8’inci maddesi çiğnenmektedir ve bu hak mağduriyeti ortadan kaldırılmalıdır” şeklinde konuştu.
Çevirmen, son olarak, “Hastalıklarından kaynaklı olarak kendisini ziyarete gidemeyen annesi ve diğer aile fertlerinin de ziyaret imkanlarına olanak verilmesi açısından ailesine yakın olan cezaevlerine acil olarak sevkinin sağlanmasını istiyoruz” talebinde bulundu

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,8558
Amerikan Doları
0,75302
Euro
7,8784
İngiliz Sterlini
8,7413
BIST
116908
Altın
7,01
Son Güncelleme: 02.07.2020 21:11