Avustralya, Manşet

Bazı ülkeler, yangın nedeniyle elçiliklerini geçici olarak kapatıyor

Avustralya’da uzun süredir devam eden orman yangınları nedeniyle birçok ülke elçiliklerini geçici süreyle kapatma kararı aldı.

Eylül ayından bu yana süren yangınlarla boğuşan Avustralya’da bugün yüksek sıcaklık ve sert rüzgar bekleniyor. Olumsuz hava koşullarının yeni yangınlara neden olmasından endişe ediliyor. Kırsal alanda çıkan yangınlarda 4 ayda 10.3 milyon hektar alan zarar gördü, en az 27 kişi ve yaklaşık 500 milyon hayvan öldü. Avustralya’da aylardır süren orman yangınları nedeniyle yetkililer kuru ve sıcak hava, şiddetli rüzgarlar ve hava kirliliğine karşı uyarılarda bulundu. Gelen uyarılarının ardından başkent Kanberra’da bulunan birçok ülkenin elçilikleri güvenlik nedeniyle bir süre elçiliklerini kapatma kararı aldıklarını duyurdu.Macaristan, Sidney ve Melbourne büyükelçiliklerini tehlikeli ve sağlıksız hava koşulları nedeniyle geçici bir süreyle kapattıklarını doğruladı.

Estonya’nın Avustralya Büyükelçisi Kersti Eesma ise elçiliğinin kapatılmasına ilişkin yaptığı açıklamada bu tür elçiliklerin kapatılmasının ciddi siyasi krizlere neden olduğunu belirtti. Bölgedeki hava kirliliğinden dolayı elçiliğin kapatıldığını kaydeden Eesma, “Elçilik çalışanlarımız ve ailelerinin güvenliğini sağlamak için kapatıldı” ifadelerini kullandı. İtalya ve İrlanda ise bu hafta içerisinde bölgedeki hava kirliliği nedeniyle elçiliklerini geçici süreyle kapatırken, İsrailli yetkililer de hava koşullarının tehlikeli olabileceği nedeniyle uyarıda bulunmuştu.

Yangınlara Arjantin’de tepki gösterisi

 Öte yandan 27 kişinin hayatını kaybettiği ve yaklaşık bir milyara yakın hayvanın öldüğü yangınlar Arjantin’de protesto edildi.Arjantin’in başkenti Buenos Aires’teki Avustralya Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi düzenlendi.Sol görüşlü grupların öncülüğünde yaklaşık yüz kişi Avustralya’yı etkisi altına alan yangınlar için ülke hükümetine acil müdahale çağrısında bulundu.Yangında ölen hayvanlara dikkati çekmek için yüzlerini boyayan göstericiler, ellerinde “İklimsel ve ekolojik acil durumdayız” yazılı pankartlar taşıdı.Avustralya genelinde aylardır kontrol altına alınamayan yangınlar nedeniyle 10 milyon hektara yakın alan zarar görürken ve 2 bini aşkın ev kül olurken, bir milyar civarında hayvan da telef oldu.Victoria eyaleti Başbakanı Daniel Andrews, yangınların yerleşim yerlerine yaklaşmasıyla yaklaşık 4 bin kişinin deniz kenarlarına sığındığı Mallacoota dahil 6 bölge ve tatil köyü için geçen hafta “felaket durumu” ilan etmişti. Yeni Güney Galler ve Victoria eyaletlerindeki yangınlarda binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

 

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,2884
Amerikan Doları
0,68944
Euro
7,5389
İngiliz Sterlini
8,5323
BIST
92382
Altın
6,923
Son Güncelleme: 07.04.2020 17:34