Gündem, Manşet, Zulüm Günlüğü

Hapishane çizimleri: Gazeteci Fevzi Yazıcı’nın hücrede çizdiği 40 eser, ABD’de sergilenecek

3 buçuk yıldır demir parmaklıklar ardında olan Zaman gazetesinin eski görsel yönetmeni Fevzi Yazıcı’nın hapishanede yaptığı çizimleri New York’ta sergileniyor. 30 Ocak’ta açılacak sergi “Dark White” (Karanlık Beyaz) adını taşıyor.

27 Temmuz 2016’dan beri demir parmaklıklar ardında olan Zaman gazetesinin eski görsel yönetmeni Fevzi Yazıcı’nın hapishanede yaptığı çizimlerinden oluşan sergi, 30 Ocak’ta New York’taki Yeh Art Gallery’de açılacak.3 buçuk yıldır hapiste olan, bu sürenin yaklaşık 8 ayını hücrede geçiren Yazıcı’nın sergisi “Dark White” (Karanlık Beyaz) adını taşıyor. Sergi adını, Yazıcı’nın hücrede yaptığı çizimlerden alıyor. Kendi elinden çıkan sergi afişinde Yazıcı’nın, “Eskiden siyah-beyaz çizerdim, şimdi artık karanlık ve beyaz” ifadeleri yer alıyor. “Dark White”ta Yazıcı’nın 40 eseri sanatseverlere sunulacak. Sergide sanatçılar Chen Dongfan ve Patrcia Domínguez’in de eserleri yer alacak. Serginin küratörlüğünü ise Xin Wang üstlendi.

WASHINGTON POST GÖRSEL YÖNETMENİ DUYURDU

St. John’s Üniversitesi’nin sponsorluğunda düzenlenen serginin duyurusunu Washington Post gazetesinin görsel yönetmeni Greg Manifold yaptı. Yazıcı ile birlikte Society for News Design (SND) yarışmalarında jüri üyeliği yapan Manifold, Yazıcı’nın hapse atılmasından beri gelişmeleri yakından takip ediyor. 14 Mart’a kadar açık olacak serginin duyurusunu sosyal medya hesabından yapan Manifold, “Güçlü çizimlerin olduğunu bu sergideki eserlerin bazıları Silivri Hapishanesi’ndeki hücrede loş ışıkta çizilmiş parçalardan oluşuyor,” ifadesini kullandı.

SERGİNİN DETAYLARINI BU LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNİZ

https://sjuartgallery.org/Fevzi-Yazici-DARK-WHITE

https://sjuartgallery.org/Translations

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,0791
Amerikan Doları
0,62461
Euro
6,5798
İngiliz Sterlini
7,9064
BIST
121075
Altın
6,066
Son Güncelleme: 17.02.2020 11:03