Dış Haberler, Manşet

Esad: Türk askerleri, Türkiye’nin çıkarları için değil, Erdoğan’ın ideolojisi için ölüyor

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya 24 kanalına verdiği röportajda, “Suriye’de Türk askerleri, Türkiye’nin çıkarları için değil sadece Erdoğan’ın bağlı olduğu Müslüman Kardeşlerin ideolojisi için ölüyor” dedi.

Rusya 24 kanalına röportaj veren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, başta Türkiye ile olan ilişkileri olmak üzere bölgedeki sorunları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.Çatışma halindeki Türkiye ile Suriye ilişkilerine değinen Rus gazeteci Esad’a, “2011’den önce Erdoğan sizden için ‘kardeşim’ diyordu, üstelik aileleriniz de yakındı. Neler oldu da bugün bu duruma geldiniz” sorusunu yöneltti.Esad, “Arap Baharı öncesinde Türkiye ile siyasi ve ekonomik ilişkilerimiz oldukça iyiydi. Ayrıca askeri ve güvenlik alanlarında da ortak çalışmalarımız vardı. Türkiye’ye karşı herhangi bir düşmanca tavrımız olmamıştı. Ancak o dönemde Müslüman Kardeşlerin ideolojisi, Erdoğan’ın aracılığıyla sadece Türkiye’de yönetimdeydi. Erdoğan da bütün Suriye politikasını bu ideoloji üzerinden yürütmeyi karar verdi” diye konuştu.

“SURİYE’DE TÜRK ASKERLERİNİN ÖLMESİNİN BİR AÇIKLAMASI YOK”

Türkiye’nin Suriye’de çatışmalara katılmasına ilişkin Esad, “Türkiye neden Suriye’de savaşıyor? Neden Türk askerleri ölüyor? Bunun bir açıklaması yok. Erdoğan bile Türklere, neden Suriye’ye asker gönderdiğini açıklayamıyor. Suriye’de Türk askerleri, Türkiye’nin çıkarları için değil sadece Erdoğan’ın bağlı olduğu Müslüman Kardeşlerin ideolojisi için ölüyor” ifadelerini kullandı.

Esad sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk-Suriyeli evlilikleri var, aileler var. Suriye ve Türkiye’nin ortak çıkarları var. Türkiye’de çok sayıda Suriye kökenli insan var, Suriye’de ise çok sayıda Türk kökenli insan var. Karşılıklı kültür alışverişi tarihe dayanıyor. Bu nedenle onlarla bizim aramızda ciddi anlaşmazlıkların olması mantıklı değil.”

TÜRKİYE İLE SURİYE ARASINDA GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Son iki yılda Rusya ve Türkiye arasında birçok Suriye konulu toplantının olduğuna dikkat çeken Esad, “Suriyeli ve Türk güvenlik yetkilileri arasında da toplantılar oldu. Elbette ki komşu ülke Türkiye ile yeniden iyi ilişkilerimiz olabilir. Fakat Erdoğan teröristleri destekledikçe bu mümkün değil. İki halk arasında bir düşmanlık yok. Ortadaki sorunlar şahsi siyasi eylemlerden kaynaklanıyor” diye konuştu.

“KÜRTLER, TÜRKLERE BİR KURŞUN BİLE SIKMADI”

Esad Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği askeri operasyonlar için, “Türkiye, Suriye topraklarını işgal ettiğinde, Kürt savaşçılar buna karşı çıkacaklarını iddia ettiler. Ama Türk askerlerine bir kurşun bile sıkmadılar. Neden? Çünkü ABD, Türklerin hangi bölgeye gireceklerini ve ulaşmaları gereken sınırları belirledi. Kürt grupları da buna karşı çıkmadı, tarafsız kalmayı tercih ettiler. Sonuçta ABD ile Türklerin tarafını seçtiler. Türklere karşı sadece Suriye ordusu savaşıyor ve şehit veriyor. Eğer Kürtler, ‘Türklere karşı savaşmak istiyoruz derse’ biz de ‘topraklarımızı savunmak için askeri birliklerimize katılacak savaşçılarınızı gönderin’ deriz.” diye konuştu.BOLD 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,139
Amerikan Doları
0,67858
Euro
7,4519
İngiliz Sterlini
8,4588
BIST
89553
Altın
6,888
Son Güncelleme: 05.04.2020 05:54