Avustralya

Victoria’da olağanüstü hal: Karantinaya uymayanlara para ve hapis cezası verilecek

Yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) ölenlerin sayısının 5’e, virüse yakalananların sayısının da 313’e yükseldiği Avustralya’da, 14 günlük karantina süresine uymayanlara para ve hapis cezası verileceği açıklandı.

vustralya Başbakanı Scott Morrison’un, yurt dışından dönen herkesin kendilerini 14 gün süreyle karantinaya alması ve uluslararası yolcu gemilerinin 30 gün boyunca Avustralya limanlarına yanaşamayacağını açıklamasının ardından eyalet hükümetleri harekete geçti. Yeni Güney Galer (NSW),Queensland ve Victoria eyalet başbakanları yaptıkları açıklamalarda, bugünden itibaren yürürlüğe giren yeni kurallara uymayanlara para ve hapis cezası uygulanacağını duyurdu.

Kendilerini tecrit etmeleri gerekirken buna uymayanlara Victoria’da 20 bin, Queensland’da 13 bin ve NSW’de 11 bin dolara kadar para ve 6 aya kadar hapis cezası verilebilecek.Karantina kurallarına uymayanların, güvenlik birimlerinin rastgele kontrolleriyle takip edileceği belirtildi.Yaşları 78- 95 arasında değişen 5 kişinin Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği Avustralya’da toplam vaka sayısı 313’e ulaştı.

VİCTORİA’DA DÖRT GÜN OLAĞANÜSTÜ HAL

Öte yandan Victoria’da koronavirüs sebebiyle olağanüstü hal ilan edildi.Victoria Eyaleti Başbakanı Daniel Andrews, koronavirüs salgınıyla mücadele için en az 4 hafta boyunca olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.Ülkeye yurtdışından gelen kişilerin 14 gün tecrit zorunluluğu için görevlilere özel yetkiler tanınacak.Kendini tecrit zorunluluğu, dün Başbakan Scott Morrison tarafından ilan edilmişti.Olağanüstü halin başta 4 hafta süreyle uygulanacağı, fakat sonrasında büyük olaslıklıkla devam edeceği belirtiliyor.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,139
Amerikan Doları
0,67858
Euro
7,4519
İngiliz Sterlini
8,4588
BIST
89553
Altın
6,888
Son Güncelleme: 05.04.2020 06:25