Gündem, Manşet

Başak Demirtaş: Cezaevlerindeki insanlar koronaya terk edilmiş

Edirne’de tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, koronavirüs nedeniyle cezaevlerinin risk taşıdığını söyledi.

Başak Demirtaş, cezaevlerinin hijyen açısından uygun olmadığını belirtti. Demirtaş, “Salgın riski ciddi boyutlardayken, hapishanelerde yaklaşık 300 bin kişinin gayri insani koşullarda yaşamak zorunda kalması hukuka aykırı olduğu gibi, toplumsal dayanışmayı da zayıflatan bir durumdur. Onlar içeride, virüse karşı neredeyse hiçbir imkana sahip değiller” dedi.

Başak Demirtaş’ın açıklamaları şöyle:

– Sağlıklı beslenme imkanı yok derecesinde, hava alma imkanı ise çok kısıtlı. Hijyen koşulları çok yetersiz. Görüşleri kısıtlamak ve birkaç el dezenfektanı koymak çare değil.
– Hapishane görevlileri de ciddi risk altında. Üç vardiya halinde çalışıyorlar ve sürekli dışarıyla temas halindeler. Bir görevlinin koronaya yakalanması halinde hastalığı bulaştırma ihtimali çok yüksek.
– Bildiğimiz kadarıyla henüz hiçbir hapishanede korona taraması yapılmış değil. Hastalığa yakalanacak birinin cezaevi revirinde iyileşmesi imkansızdır. Dolayısıyla personeliyle, tutuklusuyla, hükümlüsüyle cezaevlerindeki tüm insanlar adeta koronaya terk edilmiş durumdadırlar.
– Tüm bu duruma rağmen Selahattin’in kalbi ve duası bizlerle. Bu zor günleri dayanışmayla atlatacağımıza inanıyoruz. Herkese sevgiler ve selamlar…

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,139
Amerikan Doları
0,67858
Euro
7,4519
İngiliz Sterlini
8,4588
BIST
89553
Altın
6,888
Son Güncelleme: 05.04.2020 06:40