Manşet, Politika

Başbakan Morrison: İbadethaneler, spor salonları ve barlar kapatılıyor

Avustralya’da korona virüse karşı alınan önlemler kapsamında Pazartesi itibarıyla spor salonları, bar ve ibadethanelerin kapatılmasına karar verildi.

Korona virüs nedeniyle 7 kişinin hayatını kaybettiği Avustralya’da artan korona virüsü vakalarının ardından alınan tedbirler genişletiliyor. Federal Başbakan Scott Morrison kabine toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında ülke genelinde korona virüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla getirilen kısıtlamaları açıkladı. Başbakanı Scott Morrison, yarın (pazertesi) gün ortasından itibaren süpermarketler, akaryakıt istasyonları, bankalar, eczaneler ve diğer temel hizmetlerin verildikleri haricindeki tüm iş yerlerinin kapatılacağını duyurdu.

OKULLAR AÇIK AMA VELİLER İSTEMİYORSA GÖNDERMEYEBİLİR

Kapatılacak mekanlara ibadet yerleri, barlar, kulüpler ve eğlence yerlerinin de dahil olduğunu ancak restoran ve kafelerin sadece paket servisi için açık kalacağını belirten Başbakan Morrison, “Okullar açık kalmalı ancak veliler istemiyorlarsa çocuklarını okula göndermeyebilir. Çocuklarımızın eğitimlerinden bir yılını kaybettiğini görmek istemiyorum” dedi.

ZORUNLU HALLER DIŞINDA DIŞARAYA ÇIKMAYIN

Öte yandan Avustralya’da son 24 saatte tespit edilen 214 yeni vaka ile birlikte ülke genelinde korona virüs vakası bin 286’ya yükseldi. Avustralya hükümeti, çok sayıda eyalette halkın zorunlu haller dışında sokağa çıkmasını yasakladı. Victoria ve Yeni Güney Galler (NSW) eyaletlerinde alınan tedbirler kapsamında eczaneler, marketler, akaryakıt istasyonları ve bankaların faaliyetlerini sürdürmesine izin verildi. Okullarda ise bazı Eyaletlerde eğitime ara vereceği açıklandı. Yetkililer zorunlu ihtiyaçların karşılanmasında kuryeler vasıtasıyla evlere teslim yöntemine özen gösterilmesi yönünde tavsiyelerde bulundu.

EYALETLER ARASI SEYAHATE SINIRLAMA GELİYOR

Avustralya’da son 24 saatte rekor düzeyde artan korona virüs vakaları nedeniyle hükümet, zorunlu haller dışında seyahat yasağı getirdi. Alınan karar doğrultusunda eyaletler arası turistik seyahatler geçici süreyle durdurulacak. Avustralya Başbakanı Scott Morrison yaptığı açıklamada, okullarda eğitime ara verilmesinin ardından planlanan tatillerin kısıtlanması gerektiğini vurguladı. Başbakan Marrison ayrıca, alınan önlemlerin hayata geçirilmesi için denetimlerin arttırıldığının altını çizdi.

GÜNEY AVUSTRALYA EYALETİ SINIRLARINI KAPATTI

Avustralya’nın turizm potansiyeli yüksek eyaletlerinden Güney Avustralya’da ise korona virüsün eyalete bulaşmaması için sınır kapıları kurulacak. Buna göre, eyalete giriş yapmak isteyenler sınır kapısında 14 günlük tecrit kurallarını içeren bildirileri imzaladıktan sonra gözlem altında tutulacak. Gözlem noktalarında korona virüs belirtileri olmadığı takdirde geçiş sağlanabilecek. Salı gününden itibaren halkın 14 günlük izole sürecine gireceği ve bu sürede denetimlerin arttırılacağı kaydedildi.Avustralya Hükümeti korona virüs nedeniyle durma noktasına gelen ekonomisini canlandırmak için 66 milyar dolar tutarındaki ikinci destek paketini açıkladı. Destek kapsamında kişi başı 750 dolar ödeme hükümet tarafından yapılacak. Ayrıca vatandaşlar emeklilik fonundan 10 bin dolara kadar erken para çekme işlemi yapabilecek.

 

İlk vakanın görüldüğü ocak sonundan bu yana Avustralya’da 6’sı Yeni Güney Galler (NSW) Eyaletinde, biri Batı Avustralya’da olmak üzere 7 kişi hayatını kaybetti. Son verilere göre, ülkedeki Kovid-19 salgını nedeniyle hastalananların sayısı 1609’a çıkmış durumda.

 

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,1377
Amerikan Doları
0,67755
Euro
7,456
İngiliz Sterlini
8,4314
BIST
89553
Altın
6,898
Son Güncelleme: 06.04.2020 00:04