Avrupa, Dış Haberler, Manşet

Avrupa Parlamentosu:: Tutuklu gazeteciler ve hak savunucularını bırakın!

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, AKP hükümetinin yüzlerce gazeteci, avukat, aktivist ve insan hakları savunucusunu bırakması için koronavirüs salgınının iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

Bugün Twitter hesabından çağrıda bulunan Amor, “Haberlere göre Türk hükümeti hapishanelerde hastalığın yayılmasını önlemek ve çok sayıda mahkumu salıvermek üzere bir af tasarısı üzerinde çalışıyor. Yüzlerce gazeteci, avukat, aktivist, insan hakları savunucusunu serbest bırakmak için daha iyi bir fırsat olamaz.” ifadelerini kullandı.

Medyaya yansıdığı kadarıyla, 300 bine yaklaşan hapishane nüfusunu azaltmak için AKP hükümeti bir infaz erteleme yasası çıkarmaya hazırlanıyor. Bu tasarının 100 bine yakın mahkumu ve tutukluyu serbest bırakması bekleniyor.Ancak tasarının “terör suçlarını” kapsamaması, Türkiye gibi iktidara muhalefet edenleri terör yasalarıyla susturmaya çalışan bir ülke için çok sayıda siyasî mahkumun bundan faydalanamaması anlamına geliyor.

Başta Ömer Faruk Gergerlioğlu olmak üzere çok sayıda milletvekili ve insan hakları savunucusu, bu yasanın kapsamının genişletilmesi için çağrı yapıyor. AP raportörü de bugünkü tweet’iyle onlara destek vermiş oldu.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,1394
Amerikan Doları
0,67764
Euro
7,4603
İngiliz Sterlini
8,4359
BIST
89553
Altın
6,9
Son Güncelleme: 05.04.2020 23:49