Avustralya, Spor

Avustralya, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılmama kararı aldı

Koronavirüsü nedeniyle, dünya ülkeleri farklı tedbirler almaya devam ediyor. Bu yıl Japonya’nın ev sahipliği yapacağı 2020  Tokyo Olimpiyatları’nı yapmama sinyalini verdi.

Avustralya ve Kanada ise  Olimpiyatlara koronavirüs salgını nedeniyle katılmama kararı aldı.2020  Olimpiyatlariyle ilgili olarak,  Japonya Başbakanı ise organizasyonun ertelenebileceğini söyledi.Kronovirüs salgını nedeniyle ertelenmesi gündemde olan ancak henüz bu doğrultuda bir karar alınmayan 2020 Tokyo Olimpiyatları konusunda katılımcı ülkeler kendi önlemlerini alıyor.Kanada ve Avustralya, Temmuz ayında Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenmesi planlanan olimpiyat oyunlarına katılmama kararı aldı.Konuya ilişkin bir toplantı gerçekleştiren Avustralya Olimpiyat Komitesi yetkilileri, oyunların bu yaz gerçekleştirilemeyeceğinin “açık olduğunu” belirterek Avustralyalı sporculardan 2021 yılı için hazırlanmalarını istedi.Kanada Olimpiyat Komitesi de salgın sebebiyle sporcularını Tokyo’ya göndermeme kararı aldığını duyurdu. Kanada, Tokyo’da Ağustos ayının sonunda başlaması planlanan Paralimpik Oyunlar’a da sporcu göndermeyecek.

Başbakan Abe’den erteleme sinyali

Ülkeler peş peşe çekilme kararı alırken Japonya Başbakanı Şinzo Abe de ilk kez 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın ertelenebileceğini dile getirdi.Etkinliğin “tam haliyle” yapılamayacaksa ertelenmesi gerekebileceğini ifade eden Abe, iptal seçeneğininse gündemde olmadığını söyledi. Japonya Başbakanı, parlamentoda yaptığı konuşmada, önceliğin sporcu sağlığı olduğunu vurguladı.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,139
Amerikan Doları
0,67858
Euro
7,4519
İngiliz Sterlini
8,4588
BIST
89553
Altın
6,888
Son Güncelleme: 05.04.2020 07:41