Gündem, Manşet

Savcılık kararı: Melek Çetinkaya’nın ‘adalet yürüyüşü’ ifade özgürlüğü kapsamında

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara’da çocukları için adalet yürüyüşü yapan Melek Çetinkaya ve Ayten Güleşçi hakkındaki soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Hava Harp Okulu öğrencisi çocukları için Ankara’da adalet yürüyüşü yapan Melek Çetinkaya ve Ayten Güleşçi hakkındaki soruşturmada takipsizlik kararı verdi. Kararda, “Terör örgütü propagandası yapma suçu yönünden suçun unsurları oluşmamıştır” ifadesi kullanıldı.Cumhuriyet’in haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişimine katıldığı gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Hava Harp Okulu öğrencisi Taha Furkan Çetinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya ile eski Harp Okulu öğrencisi Yasin Güleşçi’nin annesi Ayten Güleşçi hakkında yürütülen cemaat soruşturmasında takipsizlik kararı verdi.

Savclık kararında yasa koyucunun ifade özgürlüğünün kullanılışını garanti etmek saikiyle hareket etmiş olduğu ifade edilerek, “Aksi düşünce terör örgütlerinin amacına hizmet eder. Terör örgütü propagandası yapma suçu yönünden suçun unsurları oluşmamıştır” denildi.Ankara’da Güvenpark’ta müebbet hapis cezası alan çocukları ve tutuklu anneler için Adalet Yürüyüşü başlatan Melek Çetinkaya ve Ayten Güleşçi ile birlikte yürüyüşe katılmak isteyen 66 kişi 19 Ocak 2020’de polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,7429
Amerikan Doları
0,74532
Euro
7,7633
İngiliz Sterlini
8,7101
BIST
107266
Altın
6,972
Son Güncelleme: 01.06.2020 22:34