Avustralya, Manşet

Ölü sayısı 18’e çıktı: Federal Hükümet, 130 milyar dolarlık ekonomik programı açıkladı

Federal Başbakan Morrison: “Korona virüs nedeniyle, işletimlerin işlerini kaybetmemesi için iki haftada bir çalışan başına bin 500 dolara kadar sübvansiyon alacaklar.”dedi.

İlk korona virüs vakasının Ocak ayı sonunda görüldüğü Avustralya’da korona virüse yakalanan kişi sayısı bin 163’e yükseldi. Son 24 saatte 200’e yakın yeni vakan görülen ülkede korona virüs nedeniyle 18 kişi de hayatını kaybetti.Korona virüs nedeniyle yaşanan can kaybının 18’e yükseldiği, Avustralya’da toplam vaka sayısı ise 4 bin 163 oldu. Federal Hükümet, can kaybının önüne geçmek için bir taraftan sıkı tedbirler alırken, ülke ekonomisini canlı tutmak ve vatandaşların mağduriyetini gidermek için yeni ekonomik paketler açıklamaya devam ediyor.

130 MİLYAR DOLARLIK EKONOMİK PAKET  HAYATA GEÇİRİLİYOR:

Korona virüsün ekonomik etkileriyle de mücadele eden Federal Hükümet, 130 milyar dolar tutarındaki ekonomik programı açıkladı. Başbakan Scott Morrison bugün düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Scott Morrison;”Federal Hükmet bugün işçilerin işverenlere ödeme yapabilmeleri için 130 milyar dolarlık ekonomik paketi hayata geçiriyoruz. İşletmeler, milyonlarca insanın korona virüs pandemisi nedeniyle işlerini kaybetmesini önlemek için iki haftada bir çalışan başına bin 500 dolara kadar sübvansiyon alacaklar” dedi.

BAŞKENT CANBERRA VE TAZMANYA’DA  İLK CAN KAYBI

Öte yandan Başkent Bölgesi (ACT) ve Tazmanya eyaletinde korona virüs nedeniyle ilk can kayıpları yaşandı. Başkent Canberra’da bulunan hastanede korona virüs tedavisi gören 80 yaşındaki kadın hayatını kaybetti. Canberra’da yaşanan ilk korona virüs kaynaklı can kaybının ardından açıklamalarda bulunan Dr. Kerryn Coleman, “Koronadan kaynaklanan komplikasyon riskinin yaşlılarda daha da arttığını görmek, bu hastalığın çok üzücü bir gerçeğidir” dedi. Hastanın virüsü denizaşırı ülkelerden birine yaptığı seyahat sonucu yakalandığının altını çizen doktor, 80 yaşındaki kadının gece yarısı hayatını kaybettiğini sözlerine ekledi. Geçtiğimiz hafta sınırlarını kapatıp birtakım karantina kurallarını hayata geçirerek korona virüse karşı aldığı önlemleri arttıran Avustralya’nın Tazmanya eyaletinde ise 80 yaşlarında olduğu belirtilen kadının korona virüs nedeniyle öldüğü belirtildi.Bu arada korona virüs nedeniyle ilk can kaybı yaşandı.Tazmanya Eyalet Başbakan Peter Gutwein, üzüntüsünü dile getirerek baş sağlığı diledi. Eyaletin kuzeybatısındaki yaşlı kadının ölümünden dolayı çok üzgün olduğunu belirten Gutwein, “Bu, korona virüs kaynaklı ilk ölümlü vakamız ama son olmayacak. Biz Tazmanyalılar evimizde kalmalı ve karantina kurallarına uymalıyız” dedi. Bu arada  İlk korona virüs vakasının Ocak ayı sonunda görüldüğü Avustralya’da korona virüse yakalanan kişi sayısı bin 163’e yükseldi. Son 24 saatte 200’e yakın yeni vakan görülen ülkede korona virüs nedeniyle 18 kişi de hayatını kaybetti.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,6093
Amerikan Doları
0,72894
Euro
7,617
İngiliz Sterlini
8,4881
BIST
106857
Altın
6,838
Son Güncelleme: 01.06.2020 08:59