Avustralya, Manşet

Başbakanı’ndan turist ve öğrencilere ‘ülkelerinize dönün’ çağrısı: Eve dönüş zamanınız geldi

Başbakanı Scott Morrison: “Avustralya’yı iyi zamanlarda ziyaret etmek ne kadar güzel olsa da böyle zamanlarda, bu ülkede ziyaretçiyseniz eve dönüş zamanınız geldi demektir ” dedi.

Avustralya Federal Hükümeti, koronavirüsten hayatını kaybedenlerin 28’e çıkması ve sayının artmasından sonra yeni tedbirler almaya devam ediyor. Federal Başbakanı Scott Morrison günlük bilgilendirme basın toplantısında alınan tedbirleri açıklarken, turistlere ve yabancı öğrencilere ülkelerine dönme çağırısında bulundu.

OTURMA İZNİ OLANLARA ATAKLANMASI GEREKİYOR

Ülke olarak virüsü ortadan kaldırmak için verdikleri mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Morrison, Avustralya’nın kendi vatandaşlarına odaklanması gerektiğini ve yabancılara bakamayacağını dile getirdi. Scott Morrison; “Avustralya’yı iyi zamanlarda ziyaret etmek ne kadar güzel olsa da böyle zamanlarda, bu ülkede ziyaretçiyseniz eve dönüş zamanınız geldi demektir. Avustralya’nın, sahip olduğu ekonomik desteği en üst düzeyde kullanmak için vatandaşlarına ve oturma izni olanlara odaklanması gerekiyor.” dedi.

EMEKLİ SAĞLIK ÇALIŞANLARI GÖREVE ÇAĞIRILDI

Başbakan, kritik becerilere sahip doktor ve hemşire gibi uluslararası ziyaretçilere istisna uygulanacağını aktardı.Bu arada ülke genelinde yükselen can kaybı ve vaka sayısın yayılmasına karşı verilen mücadelede görevlendirilmek üzere, daha önce emekliye ayrılmış doktor, hemşire, eczacı ve ebelerin yanı sıra diğer alanlarda görev yapmış sağlık çalışanlarına göreve dönün çağrısı yapıldı. Avustralya sağlık sisteminden son 3 yılda emekli olan ancak kayıtları bulunan yaklaşık 40 bin tecrübeli kişinin işe dönmesinin, Kovid-19’a karşı mücadele veren mevcut sağlık çalışanlarına destek ve moral vereceği belirtildi.

500 BİNDEN FAZLA ÖĞRENCİ VAR

Avustralya’da koronavirüs salgınının yayılmasına karşı önlemler kapsamında kapatılan iş yerlerinde işini kaybeden 500 binden fazla yabancı öğrenci bulunuyor.

YAKLAŞIK 13 KREŞE 1,6 MİLYAR DOLAR DESTEK

Morrison, Kovid-19 nedeniyle gelir kaybı yaşayan işyerlerinin, çalışanlarına her iki haftada 1500 Avustralya Doları ödemesi için hazırladığı 130 milyar dolarlık maddi destek paketinin ardından çalışanların çocuklarına kreşlerde ücretsiz bakım hizmeti verileceğini de açıkladı.Çocuk bakımı sektöründeki yaklaşık 13 bin kreşe 1,6 milyar Avustralya Doları destekte bulunacaklarını duyuran Başbakan Morrison, çalışan Avustralyalıları mümkün olduğu kadar işte tutmak istediklerini söyledi.

 ACİL DURUMLARIN DIŞINDA AKRABA VE EV ZİYARETLERİ DE YASAK

Ülkede, açık veya kapalı alanlarda hane halkı dışında ikiden daha fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklanmış durumda.Acil durumlar dışında akraba ve ev ziyaretlerinin de yasaklandığı ülkede kurallara uymayanlar para ve hapis cezasına çarptırılıyor. Ayrıca, sağlık ihtiyaçları, egzersiz, temel yiyecek ve ihtiyaç malzemelerinin temini, işe veya okula gitmek haricinde evden çıkılmaması kurallarının yürürlükte olduğu Avusturalya’da, yurt dışından gelenler zorunlu karantinaya alınıyor

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 28’E ÇIKTI

Öte yandan virüsün ilk görüldüğü ocak ayının sonundan bu yana Avustralya’da Kovid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı 28’e çıktı. Yandan yaklaşık 275 bin kişiye yapılan testlerde 5 bin 350 kişinin virüse yakalandığı, bunlardan 520’sinin iyileştiği kaydedildi.Avustralya’da ilk vakanın görüldüğü ocak sonundan bu yana yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) hayatını kaybedenlerin sayısı 27’ye, vaka vakası ise 5 bin 314’e çıktı.ZAMAN-Avustralya

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,6071
Amerikan Doları
0,728
Euro
7,5986
İngiliz Sterlini
8,4601
BIST
106434
Altın
6,821
Son Güncelleme: 01.06.2020 07:14