Avustralya, Manşet

Ölü sayısı 100’e ulaştı: NSW sakinleri 1 Haziran’dan itibaren tatile çıkabilecek

NSW Sağlık Bakanlığı Sydney’deki Newmarch House adlı yaşlı bakım evinde Kovid-19’a yakalanan 93 yaşındaki Alice Bacon’un tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiğini açıkladı.

NWS eyaletinde Kovid-19’dan ölenlerin sayısı 49’a, ülke genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı ise 100’e çıktı.Ülke genelinde yaklaşık bir milyon 86 bin kişiye test yapıldığı, Kovid-19’a yakalanan 7 bin 68 Avustralyalıdan 6 bin 411’inin de iyileştiği kaydedildi.

NSW sakinleri 1 Haziran’dan itibaren tatile çıkabilecek

Kovid-19 tedbirlerinin üç aşamalı planla hafifletilmeye başlandığı Avustralya’da, okulların 25 Mayıs’ta açılacağını duyuran NSW Hükümeti, 1 Haziran’dan itibaren de eyalette tatile gidilmesine izin vereceğini açıkladı.Eyaletler arası sınırların halen kapalı olduğu Avustralya’da, turizmin canlandırılmasına yönelik alınan karara göre, eyalet sınırları içerisinde vatandaşlar 15 günü aşmamak kaydıyla tatillerini yapabilecek.

Bakan Payne: İnceleme, riskleri önlemek için gerekli

Yeni tip koronavirüs salgını hakkında Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), bağımsız bir inceleme başlatma kararı alması Avustralya’da memnuniyetle karşılandı.Yaptıkları ortak açıklamada kararı “dönüm noktası” olarak değerlendiren Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne ve Sağlık Bakanı Greg Hunt, “Kovid-19 virüsünün kaynağını ve insanlara nasıl bulaştığını tanımlamak için yapılması gereken net bir görev var, bu da hayvanlardan insanlara geçen yeni hastalıkların ortaya çıkma risklerini önlemek ve azaltmak için gerekli olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Avustralya Kovid-19’un kaynağının araştırılması için bağımsız bir komisyon kurulması konusunda diplomatik çalışmalar yürütmüştü.Gelecek üç aylık dönemde Avustralya’yı normale döndürmeyi hedefleyen federal ve eyalet hükümetleri, restoranlar, kafeler, mağazalar, güzellik salonları, barlar ve kütüphaneleri kademeli olarak açmaya başladı.Her eyalette farklı uygulamalar olmakla birlikte normalleşmenin ilk adımı olarak halka açık yerlerde 10 kişinin bir araya gelmesine ve evlerde 5 kişiye kadar ziyaretçiye izin verildi.

Eyalet sınırları ne zaman açılacak?

Avustralya’da sınırlarını kapatan eyaletlerin çoğu, yurtiçi ziyaretçilere dahi sınırların ne zaman açılacağını tartışmaya hazır durumda değiller.Batı Avustralya ve Güney Avustralya, kısıtlamaları kış sonu itibariyle kaldırmayı umduklarına işaret etti, fakat bu durum da diğer eyaletlerin koronavirüsün yerel bulaşmasını önlemede ne kadar başarılı olduğuna bağlı bulunuyor.Federal Turizm Bakanı Simon Birmingham, hükümetlere turizm sektörüne katkıda bulunma adına güvenli olduğunda sınırları yurtiçi tatilcilere açmaya çağırdı.

Queensland

Queensland, sınırlarını Temmuz’dan itibaren açmaya başlayabilir, fakat bu serbestlik tüm vatandaşları kapsamayacak.Başbakan Annastacia Palaszczuk, hükümetinin eyaletler arası seyahat kısıtlamalarını en yakın zamanda kaldırmayı umduğunu belirtti, fakat NSW vatandaşları Eylül’e kadar kabul edilmeyebilir.Başbakan, “Örneğin Güney Avustralyalılar Queensland’e gelebilir, çünkü Güney Avustralya’da toplumda bulaşma bulunmuyor” dedi.

Güney Avustralya

Güney Avustralya, sınırlarını kış sonuna kadar kapalı tutacağının sinyalini vermişti.Başbakan Steven Marshall, sınırların diğer eyaletler ve topraklar toplumda COVID-19 bulaşmasını ortadan kaldırdıkları zamana kadar sınırların kapalı kalacağını söyledi.

Batı Avustralya

Benzer şekilde Batı Avustralya da sınırlarının kış sonuna kadar kapalı kalacağını açıklamıştı.Başbakan Mark McGowan, “Batı Avustralyalıların sağlığını koruma adına gerektiği sürece” sınırları kapalı tutacağını söyledi, bu da sınırların aylarca kapalı kalması anlamına gelebilir.

Tasmania

Tasmania Başbakanı Peter Gutwein, sınırların açılması için bir gün tayin etmekten kaçınıyor.Şu an için zorunlu olmayan sebeplerle Tasmania’ya gelen yolcuların 14 gün bir otelde karantinada kalmaları gerekiyor.Gutwein, “Bu kuralları uygulamaya devam edebilirsek.. Sanırım Temmuz’da sınırlarımızın açılacağı bir gün belirleyebiliriz” dedi.

Northern Territory

NT yönetimi de sınırları açmak için bir gün vermekten kaçınıyor. Bölgeye gelen herkesin 14 gün zorunlu karantinada kalması gerekiyor.

NSW

NSW, sınırlarını hiç kapatmadı, fakat tüm yolcuların otellerde 14 gün karantinada kalması gerekiyor.Şu ana kadar vatandaşlara bölgesel seyahat yapamayacakları söyleniyordu, fakat bu durum 2 hafta içerisinde değişebilir.Eyalet Hükümeti, dün eyalet içi seyahate 1 Haziran’dan itibaren izin verileceğini açıkladı.Başbakan Gladys Berejiklian’ın yeni değişiklikleri bugün teyit etti, pubların, restoranların ve cafelerin gelecek aydan itibaren 20 kişiye kadar müşteri kabul edebilecekleri bildirildi.Başbakan dün karar vermeden önce bölgesel topluluklarla görüştüğünü açıklamıştı.Bazı bölgelerin ekonomik faaliyet sebebiyle seyahat iznini bekledikleri, bazılarının ise durumdan kaygılı oldukları bildiriliyor.

ACT

ACT de sınırlarını başka eyaletlere hiç kapatmadı.

Victoria

Victoria da resmi olarak sınırlarını hiç kapatmadı.

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,659
Amerikan Doları
0,74186
Euro
7,7528
İngiliz Sterlini
8,6237
BIST
105520
Altın
6,978
Son Güncelleme: 30.05.2020 17:13