Manşet, Zulüm Günlüğü

Adana’da açık kanaması olan hayırsever, tutuklanarak cezaevine gönderildi

Adana’da özel harekât polisleriyle gerçekleştirilen hayırseverlere yönelik operasyonda safra kesesi ameliyatı olan açık kanaması bulunan Mustafa Erhan Çetinus, tutuklanarak cezaevinde gönderildi.  

10 Haziran günü Adana merkezli 3 ilde gerçekleştirilen hayırseverlere yönelik operasyonda 63 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti. Özel harekât polisleriyle sabah erken saatlerde kadınların ve çocukların bulunduğu eve yapılan operasyonun yankısı devam ederken insanlık dışı bir tutuklama gerçekleşti.  

Yakın zamanda safra kesesi ameliyatı olan ve açık kanaması bulunan Mustafa Erhan Çetinus, 6 gün gözaltında tutulduktan sonra bugün çıkartıldığı Adana Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Çetinus’un tutuklanmasına Twitter’dan tepki gösteren Avukat Ali Çaldır, “Müvekkilim Mustafa Erhan Çetinus safra kesesi ameliyatından kısa bir süre sonra üstelik iç/açık kanaması olmasına rağmen bugün, bu haldeyken tutuklu/hükümlü yakınlarına yardım iddiasıyla Adana Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.” açıklamasını yaptı.  

“Müvekkilim, hakkında Yargıtay aşamasındaki mahkûmiyet hükmüne rağmen kaçma teşebbüsünde bulunmadı” diyen Avukat Çaldır, “Bu durumdaki tutukluluğun bir tedbir olduğundan bahsedilemez. Coronavirüs salgınına rağmen verilen tutuklama kararı infazı da aşan bir durumdur.” dedi.  Müvekkili Çetinus’un hayatından endişe duyan Çaldır, “Cezaevi şartlarında müvekkilin tuvalet (klozet) başta olmak üzere, temizlik ve sair kişisel ihtiyaçlarına, hekim kontrolüne erişiminden söz edilemez. Müvekkilin iç kanamasının, ölümcül enfeksiyona dönüşmesi riski bulunmaktadır.” sözleriyle yetkilileri uyardı.  Duruma tepki gösteren Avukat Ömer Kavilli’de “Suçlama ve savunma ayrı burada bir insan açıkça kanayan yarasıyla tutuklanıyor, merhamet ve insanlık kavramları kayıp” dedi.  BOLD 

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,9221
Amerikan Doları
0,77547
Euro
8,035
İngiliz Sterlini
8,8672
BIST
117741
Altın
7,022
Son Güncelleme: 15.07.2020 08:34