Avrupa, Dış Haberler, Manşet

Prof. Dr. Suat Yıldırım’dan, Avusturyalı Pastör’e takdir ve teşekkür

 Hofer’in; ʺKurʹan, korona virüsten daha tehlikeliʺ açıklamasına tepki gösteren  Pastör Hennefeld de hitaben mesaj yollayan Prof. Dr. Yıldırım: “ Bu cevabınız, dünya medeniyet tarihine  altın harflerle yazılmaya değer bir deklarasyondur.” dedi.

İlahiyat Profesörü Suat Yıldırım,  Avustrya’da Kur’an’ı Kerim’i koronavirüs ile kıyaslayan ırkçı Lidere tepki gösteren Pastör Hennefeld de, gazetemizin vasıtasıyla mesaj yollayarak, örnek duruşundan dolayı teşekkür etti. Prof. Dr. Yıldırım gönderdiği mesajında, Avusturya Özgürlük Partisi Genel Başkanı’nın, Kuran’ı Kerim’e yönelik kabul edilmez açıklamasına, Hennefeld’in cevap vermesinin, Müslümanlar tarafından takdirle karşılandığını. söz konusu örnek duruşununsa, dünya medeniyet tarihine  altın harflerle yazılmaya değer bir deklarasyon olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. Suat Yıldırım gönderdiği mesajı şöyle:

Sayın Enes Cansever

Avustrya Özgürlük Partisi Genel Başkanı Sn. Norbert Hofer, partisinin adına tam zıt bir beyanda bulunmuş. İki milyar insanın kutsal Kitabı aleyhinde: ʺKurʹan, korona virüsten daha tehlikeliʺ demiş. ZAMAN Avustralya Gazetesi vasıtasıyla öğrendim ki, Ona en etkin cevabı Sayın Pastör Hennefeld vermiş. Gazeteniz aracılığı ile ona şu mesajımı iletmek istiyorum:

Sayın Pastör Hennefeld,

Sn. N. Hoferʹe şu cevabı verdiniz: ʺBöyle bir kışkırtmanın bizim toplumumuzda yeri olamaz Koronovirüse nasıl kararlı bir mücadele yürütülüyorsa, bununla da aynı şekilde mücadele edilmelidirʺ.

Bu şerefli duruşunuzu, özellikle dinine bağlı bir Hıristiyan ve  hem de Pastör sıfatıyla yaptınız. Bu cevabınız, dünya medeniyet tarihine  altın harflerle yazılmaya değer bir deklarasyondur. Hem Müslümanlar, hem de Hıristiyanlar, sizin bu örnek duruşunuzu unutmayacak ve örnek alacaklardır. Hz. İsaʹnın misyonuna ve ʺİncilʺine tam uygun olan bu cevabınızdan dolayı, Müslüman ümmeti adına  size teşekkür ve tebriklerimi sunuyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum. 20 Haziran 2020 İstanbul Marmara Üniversitesiİlahiyat Fakültesi emeritus Profesörü Dr. Suat Yıldırım

 PASTÖR HENNEFELD, FPÖ LİDERİNE NE DEMİŞTİ?

Öte yandan Avusturya Evanjelik Cemaati Baş Papazı Thomas Hennefeld, aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ) Genel Başkanı Norbert Hofer’in Kur’an-ı Kerim’e yönelik menfi açıklamalarına tepki göstererek, ifadelerinin “Nazi diksiyonunu çağrıştırdığını” ifade etmişti. Papaz Hennefeld, dini cemaatin “evang.at” adlı internet sitesinde yer alan yazılı açıklamasında, Hofer’in dünya genelinde 400 binin üzerinde can kaybına yol açan koronavirüs (COVID-19) ile Kur’an’ı kıyaslamasının şok edici ve ürkütücü olduğunu belirtti. Hennefeld, “Kim böyle bir kıyaslama yapıyorsa çirkin bir kışkırtıcılık yapıyor demektir. Bu, bana Nazi diksiyonunu çağrıştırıyor.” ifadelerini kullandı

Kamuoyunun sessizliğine tepki
Aşırı sağcı liderin dünya genelinde yaklaşık 2 milyar Müslüman’ın kutsal kitabına yönelik ifadelerine kamuoyunun sessiz kalmasının kaygı verici olduğuna dikkati çeken Hennefeld, “Böyle bir kışkırtmanın bizim toplumumuzda yeri olamaz. Koronavirüse karşı nasıl kararlı bir mücadele yürütülüyorsa bununla da aynı şekilde mücadele edilmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.Hofer, önceki gün bir toplantıda “Koronadan korkmuyorum. Korona tehlikeli değil, Kur’an daha tehlikeli.” ifadelerini kullanmıştı.Aşırı sağcı lidere başta ülkedeki Müslümanlar olmak üzere çok sayıda aktivist tepki göstermişti.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,8751
Amerikan Doları
0,75857
Euro
7,9137
İngiliz Sterlini
8,8174
BIST
119339
Altın
7,016
Son Güncelleme: 08.07.2020 01:44