Avustralya, Manşet

Sağlık Bakanı: Vakıa artışı kaygılandırıyor, Victoria’daki artış 2.dalga potansiyelini taşıyor

 

Federal Sağlık Bakanı Greg Hunt; “Victoria’daki vakalar hakkında çok kaygılıyız, iyi yönetiliyor olmasına karşın iki yöne de gidebilir. Ya kontrol altına alabiliriz. Ya da sayılar artmaya devam eder ki bu gerçek bir sorun.” dedi.

Avustralya’da, COVID-19 ile ilgili sokacağa çıkmayla ilgili tedbirler hafifletilirken,  salgının yoğun olduğu Victoria Eyaletinde son 24 saatte 20 yeni vaka tespit edilirken, son bir aydan beri ölüm vakıalarının ardından, ilk kez bir kişinin haydatanını kaybettiği belirtildi. Edinilen bilgilere göre seksen yaşlarında olan şahısın koronavirüsünden dolayı hayatını kaybeden şahısın 80 yaşlarında ve virüsten dolayı hayatını kaybeden 103 şahıs olduğu kaydedildi.

EYALET BAŞBAKANI: AKTİF VAKI SAYISI 100’DEN FAZLA

Victoria’da Eyaletinde meydana gelen 20 yeni vakadan dokuzunun, rutin testlerde, yedisinin ise bilinen salgınlarla ilişkili olduğun belirtilirken, şimdiye kadar, eyalette hayatını kaybeden yirminci şahıs olduğu ifade edildi.Bu arada Victoria Başbakanı Daniel Andrews, son 24 saatte 17 yeni koronavirüs vakası tespit edildiğini ve toplam sayının bin 864’e ulaştığını söyledi. Aktif vaka sayısının yüzden fazla olduğuna dikkat çeken Andrews; “Bu vakalarda, toplum içi bulaşmaların yaygın olduğuna emin olabiliriz,” dedi.

MELBOURNE’DEKİ VAKILAR, İKİNCİ DALGA POTANSİYELİ TAŞIYOR

Öte yandan Sağlık Bakanı Greg Hunt, Melbourne’deki COVID-19 vakalarının, 2’nci dalga potansiyeli taşıdığına dikkat çekti. Bakan Greg Hunt, Melbourne’daki koronavirüs vakalarındaki artışın, Avustralya’da salgında ikinci dalgaya yol açma potansiyeline sahip olduğunu açıkladı. SBS’e konuşan Sağlık Bakanı Hunt; “Victoria’daki vakalar hakkında çok kaygılıyız, iyi yönetiliyor olmasına karşın iki yöne de gidebilir. Ya kontrol altına alabiliriz. Ya da sayılar artmaya devam eder ki bu gerçek bir sorun.” dedi. Federal Sağlık Bakanı Greg Hunt, Victoria Eyaleti’ndeki virüs tespit edilen vakıa sayısının bir haftada iki kattan fazla artış seyrettiğini, söz konusu sayınınsa 130’un üzerine çıktığını belirtti.  

HASTAYSANIZ, MUTLAKA TEST YAPTIRIN

Hunt, Victoria’da soğuk algınlığı gibi benzeri belirtileri olan tüm kişilerin COVID-19 testi yaptırmalarının, hayati öneme sahip olduğunu da hatırlatarak; “Hastaysanız, doktora gitmek ve test yaptırmak haricinde evinizde kalın” uyarısında bulundu. Bakanı Greg Hunt; “İngilizce konuşmayan ve İngilizce dilindeki mesajlara kolayca ulaşamayabilen daha yaşlı aile üyeleri olan Avustralya toplumunun daha genç üyeleri, lütfen mesajları aktarın. Büyükannenizi ya da bir başkasını kucaklamanız doğalken, o sosyal mesafeyi koruyun” dedi.

DİL BİLMEYENLER, GELİŞMELERDEN MAHRUM KALIYOR

Sydney Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, pandemi materyalinin İngilizce dilinin dışında etkin dağıtılmadığı, bunun da, dil bilmeyen kişilerce kavrama ve yerine getirmenin sınırlı kaldığı açıkladı. Victoria Etnik Topluluklar Komitesi Konseyi’nden Eddie Micallef de, korona virüsüyle yapılan çalışmaların arttırılması gerektiğini hatırlattı. Micallef, “Birçok kişi mesajdan mahrum kalıyor. Ve mahrum kalan bu topluluklara ya da bu toplumların üyelerine nasıl ulaşacağınız konusu gerçek bir mücadele” dedi.

YETKİLİLER: ZORUNLU OLMADIKÇA DIŞARIYA ÇIKMAYIN

Bu arada yetkililer sık sık uyarılarda bulunarak,  bölgelerde yaşayan kişilerin zorunlu olmadıkça evden çıkmamalarını isterken, Koronvakasının başladığı ilk günden beri sıkı tedbirler uygulayan  Güney Avustralya ve  Batı Avustralya Eyaletlerinde, hafta sonu sokağa çıkma ve kapalı mekânlarda yoğunluk kurallarını yarıya düşürerek 2 metrekarede bir kişiye indirileceği belirtildi.

Öte yandan Victoria ile sınırların kapatılmayacağını açıklayan Yeni Günel Galler (NSW) Başbakanı Gladys Berejiklian, konaklama sektörü işletmelerinin Melbourne’dan gelenleri kabul etmeme özgürlüğüne sahip olduğunu söyledi. NSW’de geçen hafta toplam 19 vaka belirlenirken, ülke çapındaki toplam sayısı 7492’ye çıktı. 7000’e yakın kişi tedavi soncu iyileşti, 103 kişi ise hayatını kaybetti. ZAMAN-Avustralya

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,8723
Amerikan Doları
0,75804
Euro
7,9126
İngiliz Sterlini
8,8058
BIST
119339
Altın
7,017
Son Güncelleme: 08.07.2020 00:14