Manşet, Zulüm Günlüğü

Müvekkilinin gözaltında işkence gördüğünü açıklayan avukat ifadeye çağrıldı

Gözaltına alınırken köpekli işkenceye maruz bırakılan Sevil Rojbin Çetin’in işkenceye uğradığını belgeleyen avukatı ifadeye çağrıldı.

Mardin’den yürütülen bir soruşturma gerekçesiyle dün akşam saatlerinde Diyarbakır’daki evine düzenlenen baskınla gözaltına alınan Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi Sevil Rojbin Çetin işkenceye maruz kaldı. Yaklaşık 3 buçuk saat süren ev baskınında evin bulunduğu binada komşuları ve diğer dairelerde bulunanların dışarı çıkmasına izin verilmedi. Kapıyı balyozla kıran polis, 2 köpeği Çetin’in üzerine saldı. Çetin, köpek saldırısı sonucu bacaklarından ve vücudun birçok yerinde ağır yaralar aldı.

Bugün TEM Şube ekiplerince Diyarbakır Adliyesi’ne sevk edilerek Mardin’e götürülen Çetin’in izniyle adliyede avukatı tarafından çekilen fotoğraflarla gördüğü işkence bir kez daha belgelendi. Avukatın adliyede çektiği fotoğraflarda köpeklerin Çetin’in ayaklarında açtığı yaralar açıkça görülüyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Çetin’in gördüğü işkenceye dair herhangi bir işlem başlatmazken, işkenceyi belgeleyen avukatın ifadesinin alınması için TEM Şube’ye talimat gönderdiği ortaya çıktı. (MA)

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,8706
Amerikan Doları
0,75807
Euro
7,9098
İngiliz Sterlini
8,8103
BIST
119339
Altın
7,018
Son Güncelleme: 08.07.2020 01:14