Ekonomi, Manşet

Devalüasyon kapıya dayandı

Merrill Lynch, dolar/TL kurunun yılın ikinci çeyreğinde 3.30 seviyelerine çıkacağını söyledi. Yapılan tahminlere göre de hükümetin OVP’de yer alan enflasyon, büyüme ve bütçe açığı hedeflerini tutturması zor olacak.Bank of America Merrill Lynch’in, EEMEA (Avrupa, Ortadoğu, Afrika) bölgesi ile ilgili haftalık raporunu yayımladı. Raporda dolar/TL’nin yılın ikinci çeyreğinde 3.30 seviyesine çıkacağı öngörüldü. Bu, hazirana kadar TL’de en az yüzde 15’lik devalüasyon anlamına geliyor. Kurdaki bu oynaklığın sermaye açığı yüksek olan şirketler başta olmak üzere döviz borçlanmalarını, enflasyonu ve büyümeyi olumsuz etkilemesi bekleniyor. Merkez Bankası hesaplamalarına göre dolar kurundaki yüzde 10’luk bir artış enflasyonda 1.5 puanlık yükselişe yol açıyor.

Hükümetin hedefleri tutacak gibi değil
Merrill Lynch, üçüncü ve dördüncü çeyrekte ise kurun 3.20 seviyesinde olacağını tahmin etti. Kurum cari işlemler açığının GSYH’ye oranının 2016’da yüzde 5.4 olacağını öngörürken hükümetin Orta Vadeli Plan (OVP) hedefi ise yüzde 3.9. Merrill Lynch’in yüzde 9.5’lik enflasyon öngörüsüne karşın OVP hedefi de yüzde 7.5. Kurum bu yıl yüzde 3.5 büyüme beklerken, hükümet yüzde 4.5 hedefliyor. Hükümet 2016’da bütçe açığının yüzde 1.3’e çıkmasını beklerken, Merrill Lynch’in öngörüsü yüzde 2.2.

‘Reformlara sıra gelmedi’
Cumhuriyet gazetesindeki haberde eski bir Merkez Bankası üst düzey yetkilisi, hükümetin seçim sonrası vaatleriyle ilgili şu ana kadar yapılanların genişlemeci maliye politikası olduğunu söyledi. Yapısal reformlara hâlâ sıra gelmediğine dikkat çeken yetkili, “Dolayısıyla önce bu döneme kadar yapılanların sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmaları gerekir. Neredeydik, nereye geldik ve eski yerimizden yeni yerimize gelinceye dek ne kadar masraf yaptık, ne kadar araştırma yaptık, hangi sektörde neredeydik, şu anda bulunduğumuz yer ne şeklinde. Türkiye reform konuşmaktan yoruldu” dedi.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,4708
Amerikan Doları
0,85502
Euro
9,0545
İngiliz Sterlini
9,8877
BIST
1120
Altın
7,758
Son Güncelleme: 24.09.2020 20:11