Avustralya, Ekonomi, Manşet

Zenginler Avrupa’dan taşınıyor, Avustralya ilgi odağı 

Yeni Dünya Serveti (New World Wealth) kurumu verilerine göre, 2015 yılında dünyada en fazla sayıda milyoner göçünü Avrupa şehirleri verdi. 2015’te, Avrupa’nın önemli ülkesi Fransa’dan 10 bin,  Çin’den 9 bin,  İtalya’dan 6 bin,  Hindistan’dan 4 bin,  Yunanistan’dan 3 bin,  Rusya,  İspanya ve Brezilya’dan da ikişer bin zengin başka ülkelere göç etti. Ülkelere göre en fazla milyoner göçmeni ise Avustralya aldı. Avrupa şehirlerinde yaşayan ve kişisel servetleri milyon doları aşan zenginler bu bölgelerden ayrılarak yeni yaşamlar kuruyor. Avrupa şehirlerinde yaşayan ve kişisel servetleri milyon doları aşan zenginler bu bölgelerden ayrılarak yeni yaşamlar kuruyor. Yeni Dünya Serveti (New World Wealth) kurumu verilerine göre, 2015 yılında dünyada en fazla sayıda milyoner göçünü Avrupa şehirleri verdi. Geçen yıl,  Avrupa’nın en gözde kentlerinden Paris’ten 7 bin milyoner,  Roma’dan 5 bin milyoner ve Atina’dan 2 bin milyoner başka şehirlere taşındı.

TERÖR SALDIRILARI ETKİLİ OLDU

Özellikle terör saldırıları ile sarsılan Fransa’nın başkenti Paris’ten ayrılan milyonerler en fazla İngiltere, ABD,  Kanada ve İsrail’e yerleşmeyi tercih etti.  Roma’dan ve Atina’dan taşınan milyonerler ise İngiltere ve ABD’ye yerleşti. Milyonerlerin Paris’ten ayrılmalarında artan dini gerilimler ile ülkede fırsat olmaması, Atina’dan ayrılmalarında ise ekonomik durgunluk ile sığınmacı krizi ana nedenler arasında yer aldı. Aynı dönemde, dünyadaki zenginlerin yerleştikleri şehirler sıralamasında ise  Avustralya’nın gözde kenti Sydney ilk sırada yer aldı. Geçen yıl, çeşitli ülkelerden 4 bin milyoner Sydney’e, 3 bin milyoner Melbourne’e, ikişer bin milyoner de Tel Aviv,  Dubai,  San Francisco ve Vancouver kentlerine göçtü.

FRANSA BOŞALIYOR, MİLYONLERLER AVUSTRALYA YOLUNDA

Geçen yıl, zenginlerin ayrıldığı ülkelerin başını Fransa çekti. Fransa’dan 2015 yılında 10 bin,  Çin’den 9 bin,  İtalya’dan 6 bin,  Hindistan’dan 4 bin,  Yunanistan’dan 3 bin,  Rusya,  İspanya ve Brezilya’dan da ikişer bin zengin başka ülkelere göç etti. Ülkelere göre en fazla milyoner göçmeni ise  Avustralya aldı. Geçen yıl,  Avustralya’ya 8 bin, ABD’ye 7 bin,  Kanada’ya 5 bin,  İsrail’e 4 bin Birleşik Arap Emirliklerine 3 bin,  Yeni Zelanda’ya 2 bin milyoner göçtü.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,4693
Amerikan Doları
0,85476
Euro
9,052
İngiliz Sterlini
9,885
BIST
1120
Altın
7,757
Son Güncelleme: 24.09.2020 19:41