Gündem, Zulüm Günlüğü

Savcı Coşkun’dan 16 Temmuz talimatı: Binlerce savcı ve hakimi tutuklayın

15 Temmuz 2016’da Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu  Savcısı olan Serdar Coşkun’un yazılı emirle binlerce hakim ve savcının tutuklanması için ‘talimat’ verdiği ortaya çıktı.

Gazeteci Ahmet Dönmez, kişisel internet sitesinde yayımladığı haberde,15 Temmuz 2016’da Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu  Savcısı olan Serdar Coşkun’un yazılı emirlerinden birini açıkladı.

Dönemin savcısı Coşkun’un, darbe girişiminin üzerinden henüz saatler geçmişken, 16 Temmuz 2016’da bütün illerin cumhuriyet başsavcılıkları ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bir yazı yazdığı ve binlerce hakim ve savcının tutuklanması için ‘talimat’ verdiği ortaya çıktı.

Savcı Serdar Coşkun yazılı talimatında, “Bütün iller ile irtibata geçilip listede adı geçen hakim ve savcıların acele gözaltına alınmaları”, “Gözaltına alınan hakim ve savcıların tutuklanmalarının sağlanması” şeklinde ifadeler kullanıyor. Daha darbe girişimi devam kargaşasında Coşkun’un ekte unuttuğu listedeki hakim ve savcıları da peşin peşin suçlu ilan ettiği görülüyor.

Mahkemelere “tutuklanmaları” talimatını verdiği hakim-savcı dava dosyalarına giren bu yazının bir diğer önemli özelliği, hemen altında bir fişleme belgesinin unutulmuş olması.

Yazının tam metni şöyle:

“Türkiye genelinde hükümeti devirmeye ve anayasal düzeni cebren ilgaya teşebbüs etmek suçunun halen işlenmeye devam edildiği, bu suçu işleyen Fethullahçı terör örgütlenmesi üyelerinin yurt dışına kaçıp saklanma ihtimali bulunduğu anlaşıldığından Türkiye genelindeki Fethullahçı terör örgütlenmesine mensup hakim ve savcıların listesi ilişikte gönderilmiştir.

1- Bütün iller ile irtibata geçilip listede adı geçen hakim ve savcıların acele gözaltına alınmaları

2- İkametlerinde, çalışma odalarında ve araçlarında CMK 116. Maddesi gereğince arama yapılıp suç unsuru tespit edilmesi halinde CMK 327. Maddesi gereğinde el koyma işlemlerinin gerçekleştirilmesi,

3- Gözaltına alınan hakim ve savcıların Cumhuriyet başsavcılıklarına sevklerinin sağlanıp TCK’nın 309/2 maddesi gereğince tutuklanmalarının sağlanması,

4- Arama işlemleri sonucunda dijital materyallerin ele geçirilmesi halinde ilgili Cumhuriyet savcılıkları ile koordinasyon kurularak ilgili Sulh Ceza Hakimliklerinden CMK 134. maddesi uyarınca inceleme kararı alınarak gerekli incelemelerin yapılması,

5- Adı geçenlerin yurtdışına kaçma ihtimali bulunduğundan yurt dışı çıkışlarının acele önlenmesi,

6- Soruşturmaların tamamlanarak Türkiye genelindeki bu yapıya mensup hakim ve savcılarla ilgili yapılan soruşturma işleminin sonucunun bildirilmesi rica olunur. 16.07.2016”

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,4708
Amerikan Doları
0,85502
Euro
9,0545
İngiliz Sterlini
9,8877
BIST
1120
Altın
7,758
Son Güncelleme: 24.09.2020 20:11