Avustralya, Manşet

Avustralya’nın bir dönem önceki Başbakan’ı Turnbull, Sydney’de tren yolculuğu yaparken görüntülendi

Avustralya Federal eski Başbakanı Malcolm Turnbull, Sydney’de trene binerken görüntülendi. Konu ülke medyasına geniş yer aldı.  Eski Başbakan Malcolm Turnbull, korumalı makam aracı kullanması yerine, treni kullanması büyük takdir topladı.

Konu, ulusul basın yayın organlarında ve sosyal medyada büyük ilgi gördü. Bazı medya kuruluşları konuyu; “Bütün politikacıların yapması gereken bu” manşetiyle konuyu okuyucularıyla paylaştı.Öte yandan Başbakan Turnbull’un, önceki gün Sydney’de trende yolculuk yaptığı bir fotoğraf, sosyal medyada ise; 400’den fazla yorum aldı. Bir çok kişinin yaptığı yorumda, gelişmeyi; 200 milyon dolarlık servete sahip eski başbakanın halkla kaynaşması olarak değerlendirildi. Siyasete girmeden önce ülkenin en zengin işadamı olarak da bilinen Malcolm Turnbull, daha önce de Melbourne’dan Geelong’a trenle giderken görüntülenmişti. Bir önceki dönem başbakanlık yapan Turnbull, toplu taşıma yolculuğunu sık sık kullandığını belirtmişti.

Malcolm Turnbull, daha önce de Melbourne’dan Geelong’a trenle giderken görüntülenmişti.

BAŞKAN’IN TREN YOLCULUĞU İÇİN SOSYAL MEDYADA YAPILAN YORUMLAR

Öte yandan Turnbull’un bu görüntüsü sosyal medyada büyük ilgiye neden oldu. Bir sosyal medya kullanıcısı; “Başbakanlığı sırasında onunla ilgili ne derseniz deyin, 200 milyon dolarlık ve eski bir başbakan olarak her türlü avantaja sahip bir şahsın hala metroya binmesini seviyorum” şeklinde yorum yaptı.ZAMAN-Avustralya

İşte Başbakan Malcolm Turnbull’un tren kullanmasıyla ilgili yorumlar şöyle:

“Bütün politikacıların yapması gereken bu, avantajlarına krallar gibi para akıtmak değil” yazdı.

Bir başka yorumcu; “Turnbulllarla ilgili sevdiğim şeylerden biri, toplu taşımayla ya da yürüyerek gezmeyi istemeleri” dedi.

Bir sosyal medya kullanıcısı ise başbakanın yanlışlıkla engelli koltuğuna oturduğuna dikkat çekti, fakat başkaları bu duruma itiraz etti.

Bir kişi, “Evet bomboş trende Malcolm’un hakkını yediği sıraya girmiş şu engelli insanlara bakın” diyerek dalga geçti.

Dilenciye para verirken görüntülenen Avustralya Başbakan

Öte yandan Malcolm Turnbull,  üç yıl önce başbakanlığı döneminde dilenciye para verirken görüntülenmişti. Turnbull’un bu hareketi ulusal ve uluslararası medyada geniş yer almıştı. Konuyla ilgilihaberler şöyle:

Gayet sıradan görünen bir fotoğraf Avustralya’da büyük gürültü kopardı. Zira dilencinin önündeki plastik bardağa para koyarken görüntülenen takım elbiseli bu kişi Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull’du.Başbakan Turnbull’un dilenciye 5 Avustralya doları verdiği sırada Ekonomik Gelişmeler Komitesi’nin düzenlediği toplantıda konuşma yapmaya gidiyordu. Melbourne kentinde çekilen fotoğrafın ardından Avustralya Başbakanı sert eleştiriler aldı.

 Turnbull’a yöneltilen eleştirilerin iki boyutu bulunuyor. Kimisi Başbakan’ın verdiği parayı az bulurken, kimisi ise evsizlere verilen paranın uyuşturucuya gittiğini ve bu insanlara bir yardımı dokunmadığını söylüyor.Sdyney Morning Herald gazetesi yazarı Erin Stewart, “133 milyon dolar mal varlığı olan, deste deste parayla gezen, seçim kampanyası için 1 milyon dolar bağış yapan Turnbull, fakir bir adamın bardağına sadece 5 dolar koyuyor” diyerek tepkisini dile getirdi.Melbourne Belediye Başkanı Robert Doyle ise evsizlere yardım etmenin uyuşturucu alışkanlıklarını beslediğini ve fakirliğin sürmesine neden olduğu konusunda uyarıda bulunurken Başbakan’a, parasını bir yardım kuruluşuna vermesini tavsiye etti.

ELEŞTİRİLERE CEVAP VERDİ

Eski bir yatırım bankeri olan Liberal parti lideri Turnbull’a destek verenler de yok değil. Twitter’da bazı kullanıcılar Başbakan’a destek mesajları gönderdi.Turnbull ise katıldığı bir radyo programında, “O adam için üzgün hissettim. Bu insani bir tepkiyi. Hayalkırıklığına uğrattığım insanlardan özür dilerim” dedi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,3782
Amerikan Doları
0,86622
Euro
8,8817
İngiliz Sterlini
9,8138
BIST
1084
Altın
7,498
Son Güncelleme: 15.08.2020 11:06