Amerika

Moldova’da kaçırılan Türk öğretmenler dosyasında yeni gelişme: İstihbaratın 2 numarası ev hapsine alındı

Moldova’da Türk öğretmenlerin kaçırılmasına ilişkin soruşturmada, istihbaratın o dönemdeki ikinci adamı 30 gün ev hapsine alındıAçığa alınan Göçmenlik ve İltica Bürosu şefine iseyurt dışına çıkış yasağı kondu.

 

Moldova’da Türk öğretmenlerin kaçırılmasına ilişkin soruşturmada, istihbaratın o dönemdeki ikinci adamı 30 gün ev hapsine alındıAçığa alınan Göçmenlik ve İltica Bürosu şefine iseyurt dışına çıkış yasağı kondu.Moldova’da Orizont okullarında çalışan 7 öğretmenin yasa dışı ve insan haklarına aykırı şekilde Türkiye’ye sınır dışı edilmesine ilişkin 11 ay sonra açılan soruşturmada, cuma günü iki kişi gözaltına alınmıştı. 2 saatlik gözaltı süresinin dolmasıyla mahkeme,  dönem İstihbarat Kurumu (SIS) başkan yardımcılığı görevini yürüten Alexandru Baltaga’ya 30 gün ev hapsi verdi. Gözaltındaki diğer isim olan Göçmenlik ve İlticaBürosu (BMA) şefi Olga Poalelungi, yurt dışı yasağıyla serbest bırakıldı. Ancak Poalelungi, İçişleri Bakanlığı emriyle açığa alındı. Soruşturma kapsamında gözaltıların sürebileceği kaydediliyor.
Türk öğretmenlerin kaçırılışının birinci yılı nedeniyle bir grup protestocu, Göçmenlik ve İlticaBürosu’na giderek, kurum şefinin istifasını isteyen bir pankart asmıştı.  Eylül 2018’de Moldova’nın üç farklı şehrinde yapılan operasyonla 7 Türk öğretmendönemin başbakanının güvenlik şirketine ait elemanlarca kaçırılmışertesi gün öğretmenlerin Türkiye’ye gönderildiği ortaya çıkmıştı.Öğretmenlerin Kişinev’deki avukatlarıolayı uluslararası mecraya taşımıştıAvrupa İnsan Hakları Mahkemesikaçırılan 7 öğretmenden 5’inin  Moldova makamlarına önceden yaptığı iltica başvurusuna dayanarak Kişinev’i, mağdur ailelere 25’er bin euro ceza ödemeye mahkum etmişti.Tamamı halen cezaevinde bulunan öğretmenlerden beşi, 6 yıl ile 12 yıl arasında hüküm giydi.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,1608
Amerikan Doları
0,65699
Euro
7,0122
İngiliz Sterlini
8,2035
BIST
105994
Altın
6,398
Son Güncelleme: 28.02.2020 15:21