Manşet, Video Haberler, Zulüm Günlüğü

Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak tahliye edildi: İçeride binlerce masum insan, çocuk var; sevinemiyorsun

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, kararı ile tahliye edilen Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak cezaevinden çıkış yaptı.23 Eylül 2016’dan bu yana tutuklu bulunan gazeteci-yazar Ahmet Altan, 1138 gün sonra cezaevinden çıktı.Altan, Silivri Ceza İnfaz Kampüsü’nün yakınındaki dinlenme tesisinde bırakıldı. Altan’ı burada çok sayıda yakını ve arkadaşı karşıladı.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği tahliye kararının ardından Gazeteci Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak 3 yıl sonra cezaevinden çıktı. Silivri Cezaevi’nden çıkan Altan’ın ilk sözü “Diğer çocuklar tahliye olmadı. Onlar için çok üzüldüm. İçerde binlerce masum adam var.” dedi.Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden yargılanan Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Mehmet Altan, Fevzi Yazıcı, Yakup Şimşek ve Şükrü Tuğrul Özşengül, bugün İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden hâkim karşısına çıktı.

AHMET ALTAN: İÇERDE BİNLERCE MASUM ADAM VAR

Gazeteci Ahmet Altan, “örgüte üye olmamakla birlikte bilerek yardım” suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Suçun niteliği ve tutuklulukta geçirdiği süre gözetilerek tahliyesine karar verildi. Tahliye kararının ardından Altan gece yarısı Silivri Cezaevi’nden tahliye oldu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ahmet Altan, Sadece tutuklu gazeteci ben değildim. Diğer çocuklar tahliye olmadı. Onlar için çok üzüldüm. İçerde binlerce masum adam var.” dedi.Bir gazetecinin “Cezaevinde kaybolan yıllarınız için ne düşünüyorsunuz?” sorusuna cevap veren Altan, “Benim kaybolan yıllarım yok. İçerde birçok kitap yazdım. Ben yıllarımın kaybolmasına izin vermem” şeklinde konuştu. “Artık evime gitmek istiyorum” diyen Altan, kendisini karşılamaya gelen yakınlarıyla birlikte cezaevinin önünden ayrıldı.

NAZLI ILICAK: İÇERİDE KALANLARI UNUTMAYIN

Hakkında 1197 gün sonra tahliye kararı verilen Nazlı Ilıcak ise tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Tutukevi’nden serbest bırakıldı. Nazlı Ilıcak’ın cezaevinden tahliyesi sonrası ilk sözleri ise “Cezaevinde kalanlara Allah kurtarsın diyorum, lütfen onları unutturmayın, bu infaz yasası bir an önce çıksın.” şeklinde oldu.

İşlemlerinin tamamlanmasının ardından saat 23.00 sıralarında cezaevinden çıkan Nazlı Ilıcak’ı, oğlu Mehmet Ali Ilıcak ile ağabeyi Ömer Çavuşoğlu’nun aralarında bulunduğu yakınları karşıladı. Ilıcak çıkışta, ‘İçeridekileri unutnmayın, unutturmayın’ dedi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Gazeteci Ahmet Altan, gazeteci Prof. Dr. Mehmet Altan ve gazeteci Nazlı Ilıcak’ın haklarında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yapılan yeniden yargılamada Ahmet Altan “örgüte üye olmamakla birlikte bilerek yardım” suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı, suçun niteliği ve tutuklulukta geçirdiği süre gözetilerek tahliyesine karar verilmişti. Nazlı Ilıcak “örgüte üye olmamakla birlikte bilerek yardım” suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılırken suçun niteliği ve tutuklulukta geçirdiği süre gözetilerek adli kontrolle tahliyesine karar verilmişti. Mehmet Altan’ın ise beraatine hükmedilmişti.

 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,3005
Amerikan Doları
0,84955
Euro
8,7269
İngiliz Sterlini
9,6649
BIST
1061
Altın
7,403
Son Güncelleme: 09.08.2020 08:35